Druk 3D z silikonu do Święty Graal branży technologii addywtywnych. Mimo, że wiele firm starało się okiełznać tę metodę wytwarzania trudno było im osiągnąć kompromis pomiędzy wysoką jakością wydruków a wydajnością procesu. Co więcej, żadna z metod nie zyskała szerszej popularności i jak dotąd stanowią jedynie rodzaj ciekawostki.

Od kilku lat nad własną technologią druku 3D z silikonu pracuje German RepRap. Ponad dwa lata temu firma stworzyła technologię wykorzystującą dwufazowy materiał utwardzany cieplnie, która na przestrzeni czasu ewaluowała w autorską metodę LAM (Liquid Additive Manufacturing). Technologia wykorzystuje płynny materiał silikonowy i daje możliwość wytwarzania przyrostowego detali o jakości zbliżonej do formowania wtryskowego w jeszcze szybszym tempie.

Kilka miesięcy temu German RepRap przedstawił również urządzenie, które pozwala na druk przestrzenny z płynnego silikonu. Drukarka 3D LAM L320 posiada obszar roboczy o wymiarach 25 x 32 x 15 cm. Technologia LAM pozwala na precyzyjne dozowanie i mieszanie materiału, który sieciowany jest  przez naświetlanie lampą halogenową.

Firma Dow jest natomiast twórcą materiału SILASTIC 3D 3335 LSR (Liquid Silicone Rubber), który stanowi integralną część systemu do druku przestrzennego. Tworzywo wyróżniał fakt, że oprócz twardości 50 w skali Shore’a typu A było całkowicie przezroczyste, co stanowi zaletę w przypadku niektórych zastosowań użytkowych.

Teraz German RepRap we współpracy z Dow i Nexus zoptymalizował swoją technologię, dając możliwość druku 3D z płynnego materiału silikonowego w kolorze. Jako baza wykorzystano materiał stworzony przez Dow, wzbogacając jego właściwości fizyczne o walory estetyczne w celu tworzenia nie tylko elementów użytkowych, ale również funkcjonalnych prototypów. Firma Nexus stworzyła natomiast system nasycania materiału kolorem, dając możliwość korzystania z pełnej palety barw.

System można zobaczyć na własne oczy podczas targów tworzyw sztucznych i materiałów elastycznych K Trade Fair w Düsseldorfie w Niemczech. Wydarzenie rozpoczęło się dzisiaj i będzie trwało przez tydzień.

Źródło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like