Elon Musk, założyciel takich firm jak Tesla czy SpaceX, pełnymi garściami czerpie z nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Mimo, że jego działalność dotyczy różnorodnych obszarów, to udaje mu się osiągać sukcesy – niedawno zaprezentowano pierwszy ukończony odcinek tunelu Loop, budowanego przez jego firmę The Boring Company. Jednak to nie koniec innowacji wprowadzanych w firmach (a także przez firmy) wspomnianego Musk’a…

Tesla, producent samochodów elektrycznych, rozpoczęło proces patentowania okularów, wykorzystywanych w technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR). I nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wspomniane okulary będą przeznaczone zarówno dla ludzi jak i… robotów. Ich celem ma być przyspieszenie produkcji oraz zachowanie najwyższej jakości wykonywanych produktów.

Jak czytamy w zgłoszeniu patentowym, nieodłączną domeną rozwoju przemysłu jest zwiększanie wydajności i obniżanie kosztów produkcji. W wspomaganiu procesów wytwarzania pomagają technologie będące domeną Industry 4.0. – druk 3D, rozszerzona rzeczywistość czy szeroko rozumiana komputeryzacja i automatyzacja.

Wykorzystanie technologii AR umożliwi optymalizację produkcji ułatwiając pracownikom wstępną kontrolę jakości, poprzez pomoc w  wychwytywaniu błędów i odchyleń od normy. Równocześnie pozwoli na przyspieszenie procesów – jednym z pomysłów na wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości jest wyświetlanie danych o przedmiocie czy urządzeniu, na które właśnie patrzy pracownik. Co więcej, okulary mogą wyświetlać informacje dotyczące kolejności zadań do wykonania, weryfikując na bieżąco efekty pracy.

Co ciekawe, w opisach zawartych w patencie używane jest określenie „person or machine”. To pierwszy raz, kiedy słyszę o okularach AR w kontekście maszyn, jednak Elon Musk znany jest z swoich pomysłów, które zdają się niemal wyprzedzać swoją epokę. Czy ich patent zostanie wdrożony w życie? Czas pokaże…

Źródło: engineering.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D