Zazwyczaj twórcy nowych drukarek 3D starają się, aby ich urządzenia były mniejsze i bardziej poręcznie, a co za tym idzie znalazły więcej nabywców. Całkiem odmienną drogą poszli twórcy dość nietypowej drukarki 3D. Otóż zamiast zmniejszyć swoją maszynę zwiększyli ją oraz dodatkowo wprowadzili ciekawe usprawnienia. I dlatego ich urządzenie niezbyt nadaje się do użytku domowego. Ale na pewno znajdzie nabywców, którzy będą potrzebowali wieloformatowej drukarki 3D nietypową ilością ekstruderów.

Na świecie istnieje tylko kilka firm oferujących drukarki 3D, których pola robocze mierzy się nie w milimetrach, a w metrach lub stopach. Jedną z takich firm jest australijska firma Cultivate3D, która postanowiła stworzyć drukarkę 3D z dużym polem roboczy i z czterema ekstruderami !

Australijska firma została założona przez dwóch braci Dana i Josha Herlihy’a, którzy postanowili sobie za cel umożliwienie korzystania z technologii druku 3D wszystkim, którzy będą potrzebowali skorzystać z tej technologii. chcą to osiągnąć przy pomocy nie tylko “Bestii”, ale również innych maszyn, materiałów oraz komponentów potrzebnych do budowy drukarek 3D.

Jeśli chodzi o ich flagowy produkt to warto przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ jest to bardzo interesująca konstrukcja. Maszyna nie bez przyczyny nosi nazwę “Bestia”. Oprócz naprawdę sporego pola roboczego, które z połączeniem z czterema ekstruderami ! daje duże pole manewru podczas drukowania czterech tych samych modeli lub jednego dużego, ale również ze względu na fakt iż waży ponad 30 kilogramów.

Jeśli przyjrzymy się specyfikacji to również uznamy urządzenie australijskiej firmy w pełni zasługuje swój przydomek:

 • Wymiary  – 690 x 715 x 1110 mm
 • Waga urządzenia – 30 kg
 • Pole robocze (przy użyciu tylko jednego ekstrudera) – 470 x 435 x 690 mm
 • Pole robocze (przy użyciu dwóch ekstruderów) – 230 x 435 x 690 mm
 • Pole robocze (przy użyciu czterech ekstruderów) – 230 x 214 x 690 mm
 • Możliwość drukowania ABS i PLA
 • Rodzaj głowicy: J-Head przeznaczona dla filamentu 1,75mm
 • Średnica dyszy – 0,25 mm

Drukarka będzie dostępna w dwóch wersjach. Jako zestaw DIY (do samodzielnego montażu) będzie kosztowała 1850 USD oraz w wersji złożonej gotowej do użytku w cenie 3299 USD. Obie wersje będą dostępne w przedsprzedaży na Kickstarterze. Cała konstrukcja jest maksymalnie uproszona i na pewno stanowi ciekawą alternatywę dla innych wielkoformatowych drukarek 3D.

bestia4

Czy nowa wielkoformatowa drukarka 3D dołączy do innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku?  Spore pole robocze, prosta konstrukcja oraz nietypowe zastosowanie kilku ekstruderów na pewno wywoła spore zamieszanie kiedy już urządzenie trafi na rynek.

Źródło: 3dprint.com

Zdjęcia: [1][2][3]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

  2 Komentarze

  1. Dysza: 0,25, 4 ekstrudery – mam pewne obawy, że większość czasu pochłonie ciągła naprawa drukarki 🙂 Dodatkowo ABS na tak dużym polu roboczym? Chyba bardziej sprawdzi się jako maszyna do “masowych” wydruków bo będzie pracować za 4 drukarki.

   1. Na pewno wszelkie jej wady wyjdą w “praniu” 🙂 Jeśli w przyszłości pojawi się kolejna wersja tej maszyny to na pewno jej twórcy rozwiążą problem abs-u.

  Brak możliwości dodawania komenarzy

  Może cię również zainteresować