Dla większości użytkowników drukarek 3D, wykorzystujących je w celach komercyjnych, służą one przede wszystkim do prototypowania lub do unaocznienia swojej „cyfrowej wizji”. Niektórzy jednak tworzą na nich produkty końcowe. Dzieję się tak przeważnie w przypadku produkcji krótkoseryjnej, personalizowanej lub wykonywanej na specjalne zamówienie. Robert Vignone korzystając z zaledwie jednej drukarki 3D typu SLA – The Form 2, znalazł swoją niszę i rozkręcił naprawdę niezwykły biznes.

Robert Vignone jest weteranem w tworzeniu efektów wizualnych w filmach oraz grach komputerowych. Na swoim koncie ma pracę w takich hitach jak filmy Avatar, Jak Wytresować Smoka 2 oraz grze The Last of Us. Po zakończeniu kariery w przemyśle rozrywkowym był współzałożycielem firmy Mold3D, zajmującej się procesem edukacji z zakresu technologii druku 3D oraz wirtualnej rzeczywistości. W grudniu 2016 roku założył własną działalność i pod szyldem Clackeys Brand Keycaps tworzy, inspirowane sztuką, popkulturą, grami komputerowymi oraz filmem, klawisze do klawiatur komputerowych.

Początek drogi, prowadzący do wykonania danego typu klawisza zaczyna się oczywiście od pomysłu, na podstawie którego wykonywany jest odręczny szkic. Powstała koncepcja jest następnie wizualizowana za pomocą oprogramowania ZBrush. Po uzyskaniu wstępnego modelu 3D, następuje analiza przyjętych założeń projektu. Na tym etapie następuje sprawdzenie, czy wykonywany element będzie czytelny, wygodny w użyciu, możliwy (łatwy) do pomalowania.

Po etapie wstępnego projektowania przychodzi czas na wydruk testowy. Jeżeli jakiś element okazuje się być niewygodny w użyciu lub po prostu źle wygląda, to następuje powrót do ZBrush’a, gdzie nanoszone są poprawki. Etap ten wykonywany jest aż do skutku, czyli pełnej satysfakcji twórcy.

Proces produkcji odbywa się na drukarce 3D The Form 2. Na warstwie 25 mikrometrów wykonywane są wydruki 3D danego klawisza. W zależności od potrzeb wykonuje się go w wielu takich samych lub różniących się od siebie wersjach. Po wydruku następuje proces czyszczenia i doświetlania, a następnie za pomocą farby podkładowej przygotowanie do malowania. Po pokryciu ich podkładem, klawisze mogą być już sprzedawane w takiej formie, aby klient mógł pomalować je według własnego uznania. W innym wypadku maluje się je na jednolity kolor lub w fantazyjne, wykonywane ręcznie, wzory.

Produkowane przez Roberta małe dzieła sztuki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W krótkim okresie swojej działalności wykonał i sprzedał ponad pięćset indywidualnych projektów.

Źródło: www.clackeys.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D