Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

The Mark One – pierwsza niskobudżetowa drukarka 3D drukująca z włókna węglowego

Jeśli chodzi o niskobudżetowe drukarki 3D drukujące w technologii FDM, to pod względem materiału do druku 3D, od początku jesteśmy ograniczeni w gruncie rzeczy do plastików (w postaci ABS, PLA etc.) oraz nylonu. Tymczasem The Mark One to urządzenie, wykraczające poza powyższy schemat – to pierwsza drukarka 3D będąca w stanie drukować obiekty z włókna węglowego, a także łączyć ten materiał z PLA, czy nylonem! Producent twierdzi również, iż możliwy jest także druk 3D z włókna szklanego!

Choć w zeszłym roku pojawiły się pierwsze materiały poszerzające nieco ten zakres w postaci m.in. kompozytów plastiku i drewna (Laywood i Laybrick), czy wszelkiego rodzaju materiałów specjalnych (elastycznych, gumopodobnych, zmieniających kolor etc.) to wciąż operowaliśmy w sferze dość podobnych do siebie materiałów do druku 3D. Włókno węglowe i włókno szklane to prawdziwe game-changery. Obydwa materiały charakteryzują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością oraz bardzo niską wagą. Według twórców The Mark One jest w stanie wyprodukować obiekt dwudziestokrotnie bardziej wytrzymały od jego odpowiednika z ABS, a nawet z aluminium.

Źródło: www.markforged.com

Generalnie tego typu narzędzie nie jest przeznaczone dla każdego – nie każdy potrzebuje drukować modele z tego typu specjalistycznych materiałów. Co więcej, model wykonany z samego włókna węglowego również nie spełniałby wymogów większości projektantów. Dlatego The Mark One wprowadził dodatkową opcję równoczesnego drukowania z dwóch extruderów podających dwa różne filamenty umożliwiając ich „mieszanie„. Polega to na tym, że drukujemy obiekt z tradycyjnego materiału w rodzaju PLA lub nylonu utwardzając go co kilka warstw drukiem z włókna węglowego / szklanego. Otrzymujemy w te sposób podobnie wyglądający model jednakże o dużo lepszych właściwościach wytrzymałościowych.

Odpowiednie rozprowadzanie filamentu zapewnia dedykowany software i slicer, w które wyposażona jest drukarka 3D. Wg twórców, standardowy model z The Mark One będzie wydrukowany z nylonu z domieszką włókna węglowego / szklanego.

To nie koniec unikalnych cech tej drukarki 3D. Posiada dość duży obszar roboczy na poziomie 30,5 x 16 x 16 cm drukując z dokładnością do 0,1 mm. Stół roboczy można zdejmować, a po jego ponownym założeniu ewentualna różnica w poziomie wyniesie nie więcej jak… 10 mikronów! Zapewnia to specjalne rozwiązanie w postaci mocowania stołu – akrylowa płyta jest mocowana do metalowej ramy, umiejscowionej na magnesach. Wg twórców drukarki stół nie wymaga żadnego poziomowania.

Cena urządzenia została ustalona na poziomie 5000 $ (ok. 16 000 PLN + koszty transportu + podatki + cło).

Podsumowując, The Mark One to bardzo ciekawe urządzenie przeznaczone dla specjalistów poszukujących relatywnie taniego narzędzia do tworzenia bardzo wytrzymałych modeli. Nie nada się on raczej do użytku domowego lub hobbistycznego, tym bardziej że cena urządzenia jest raczej z wyższej półki.

Exit mobile version