Targi CES odbywające się właśnie w Las Vegas, są niewątpliwie miejscem premier wszelkich nowości technologicznych na 2016 rok. Po Ultimakerze i Mcorze, przyszedł czas na chiński Tier Time i nową odsłonę drukarki 3D UP Mini 2. Jednak na tym nie koniec wieści z CES 2016.

Tier Time znany jest z produkcji urządzeń desktop'owych UP jak i profesjonalnych rozwiązań INSPIRE, pracujących w technologii MEM (FDM). Z rodziny UP'ów dotychczas były dostępne UP Plus 2, UP Box oraz UP Mini. Teraz otrzymujemy nową, drugą wersję drukarki 3D UP Mini. Co się zmieniło? Z jednej strony bardzo dużo, gdyż "Dwójka" dostaje szereg funkcjonalności sprawiających, że drukowanie na niej będzie bardziej przyjazne dla użytkownika, jego wygody i estetyki. Jednak z drugiej strony, wszystko czego możemy się spodziewać widzieliśmy już w mającym premierę kilka miesięcy temu UP BOX.

W UP Mini 2 nie znajdziemy żadnego nowego rozwiązania względem większego brata, choć wygląda to odrobinę inaczej kiedy odnosimy się tylko do "jedynki". I tak dostajemy automatyczną kalibrację, filtr HEPA, łączność za pomocą Wi-Fi, ekran dotykowy, udostępniono wysokość warstwy 0.15 mm oraz osobny zasobnik na filament, który dodatkowo wyposażony jest w przydatną szufladę na dołączone do zestawu narzędzia. Zmieniono także sam wygląd drukarki 3D. Poprzednią, dość toporną konstrukcję zastąpiła smukła, biała obudowa z czarnym frontem i przezroczystym okienkiem pozwalającym nam zajrzeć do środka w trakcie procesu  druku 3D. Urządzenie wyposażone jest również w aluminiowy uchwyt, który pozwala na łatwy transport. Jest to wyjątkowo przemyślne rozwiązanie, zważywszy na jego niewielkie rozmiary, wagę i "domowy" charakter.

UP Mini 2 (3)

Dość kontrowersyjne wydaje mi się zastosowanie osobnego zasobnika na filament. Z jednej strony odchudza to samą drukarkę 3D i sprawia, że filament się nie kurzy oraz daje nam wygodny organizer na wszystkie narzędzia jakie przydadzą nam się podczas używania drukarki 3D (szuflada). Z drugiej zabija to kompaktowość płynącą z zastosowania uchwytu. Moglibyśmy nieść drukarkę w jednym ręku, a drugą przeglądać na smartfonie nowinki ze świata druku 3D, ale zamiast tego musimy wziąć zasobnik pod pachę, albo przerzucić go przez ramię na plecy, licząc, że żyłka filamentu utrzyma szpulę - w tym wypadku faktycznie mamy drugą rękę wolną.

UP Mini 2 (4)

Ogólnie urządzenie prezentuję się nieźle (na ile możemy ocenić rendery), dodano usprawniające pracę funkcjonalności, dzięki którym mamy pełen wachlarz urządzeń drugiej generacji Tier Time'a. To co się nie zmieniło, a ewentualnie rozwinęło to zamknięte oprogramowanie, które znacznie ułatwia użytkowanie drukarek 3D i dzięki któremu nie jesteśmy zmuszeni korzystać z niedoskonałych rozwiązań open source'owych. Cena urządzenia jak i data dostępności w niedługim czasie powinna pojawić się na stronie polskiego dystrybutora www.solveere.pl

UP Mini 2 (2)

Konkrety:

 • Technologia druku: FDM/MEM
 • Pole robocze: 120 x 120 x 120 mm
 • Głowica drukująca: pojedyncza z mechanizmem szybkiej wymiany
 • Grubość warstwy: 0,15/0,2/0,25/0,3/0,35 mm
 • Struktura podporowa: Smart Support Technology – nadawana automatycznie, łatwa do usunięcia.
 • Kalibracja: automatyczna
 • Konstrukcja: zamknięta obudowa, podgrzewana platforma, wbudowany filtr HEPA
 • Ekran: dotykowy, 4-cale
 • Oprogramowanie: dedykowane
 • Kompatybilne formaty plików: STL, UPP, UP3
 • Łączność: USB, Wifi
 • Systemy operacyjne: Win XP/7/8/10, Mac OS
 • Waga: 8 kg
 • Wymiary: 255 x 365 x 385 mm

Źródło: www.solveere.pl, www.3ders.org Zdjęcia: materiały prasowe Solveere

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

  10 Comments

  1. Z ważniejszych innowacji
   Air filtration, 4-inch LCD Touch-Screen, On-board File Storage
   Filtr Hepa, Dotykowy wyświetlacz i Pamieć z plikami w drukarce czego nie ma ani Mini 1 ani Up2 ani Box dodatkowo „user control of the 3D printer via mobile APPs.” także zmiany są dość duże w dodatku nie widziałem storagu i obsługi przez mobilne aplikacje nigdzie indziej w „tanich”
   drukarkach

   1. Akurat wbudowaną pamięć mają wszystkie, poprzednie modele Up’ów (mini, plus 2 i box). Jeśli chcemy ponownie wykonać poprzedni wydruk nie musimy się łączyć z komputerem, bo drukarki mają kartę pamięci wbudowaną na płycie głównej.

    1. Niby tak i nie. Jest tam ostatni Gcode a nie kilka-kilknaście plików. Jest to zwykła karta pamięci z ostatnim wydrukiem

     1. Tutaj już się z Tobą zgodzę 😉

    2. A to co piszesz to nie jest wbudowana pamięć 🙂

  2. Karolu, to nie są rendery

   1. Na pewno? Wyglądają jak 100 procentowe rendery. Skąd wniosek, że nimi nie są?

    http://www.wykop.pl/ramka/285486/quiz-zdjecie-czy-render/

    ;]

    1. https://www.up3d.com/index.php?r=mini2
     Brud w prowadnicy szuflady pojemnika na filament nie jest to ziarno silnika renderujacego tylko kurz

     1. Ten obraz faktycznie może być prawdziwy. Pierwszy/drugi być może też. Tak czy inaczej, jeżeli nie render, to pędzel photoshopa gdzieś o te zdjęcia zachaczył. Stąd, nazwijmy to – prezentacja – wygląda obiecująco, ale z natury będę ostrożny w ocenie 🙂

      1. 🙂 myślę że zachaczył o drukarke dobry fotograf produktowy. W dzisiejszych czasach możliwe są jeszcze dobre zdjęcia bez photoshopa i 3ds maxa

  Comments are closed.

  You may also like