Jeden z najpopularniejszych producentów akcesoriów do drukarek 3D pracujących w technologii FDM, brytyjski E3D-Online, wprowadza do oferty ekstruder oraz głowicę przystosowane do chłodzenia za pomocą układu wypełnionego cieczą. Rozwiązanie to niesie za sobą szereg korzyści a jednocześnie otwiera możliwości do stosowania coraz bardziej wymagających tworzyw.

E3D to nie tylko dobrej jakości głowice i ekstrudery, ale od pewnego czasu również filamenty oraz szereg akcesoriów związanych z niskobudżetowym drukiem 3D. Jednak to właśnie głowice oraz ekstrudery wyniosły Brytyjczyków na obecny poziom, stając się ich znakiem rozpoznawczym i wzorem do naśladowania oraz kopiowania przez inne firmy.

Właściwa optymalizacja cieplna głowicy jest jednym z ważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy wydruk 3D. W przypadku niektórych materiałów płynną ekstruzję otrzymujemy dopiero przy stosunkowo wysokich temperaturach, co wiąże się przede wszystkim z zwiększeniem zużycia energii, jak również dodatkowym obciążeniem układu chłodzenia. Titan Aqua ma pomóc użytkownikom znaleźć równowagę pomiędzy tymi czynnikami, pozwalając na uzyskanie optymalnej temperatury, bez konieczności zwiększania zasobów energetycznych na odprowadzanie ciepła z układu wytłaczarki.

Titan Aqua bazuje niemal w całości na sprawdzonej konstrukcji Titan Aero, dzięki czemu zachowuje wszystkie najlepsze cechy swojego poprzednika. Podobnie jak w Aero korzysta też z systemu rozpraszania ciepła, znanego z ekstrudera V6 – większość jego komponentów jest kompatybilna z poprzednikami i może być za ich pomocą upgrade’owana. Dodatkowym atutem Titan Aqua jest jego odchudzenie, dzięki czemu jest znacznie lżejszy, a cały ekstruder bardziej sztywny i zapewniający dobrą jakość wydruków, nawet przy ponadstandardowych prędkościach.

System chłodzący cieczą jest bardzo podobny do tego stosowanego w komputerach stacjonarnych. Ciecz umieszczona w specjalnym zbiorniku wprawiana jest w obieg za pomocą pompy, przekazującej ją do wnętrza ekstrudera. Po zabraniu ciepła schłodzony wcześniej za pomocą specjalnego wentylatora płyn wraca do zbiornika. Wydajniejszy system chłodzenia ma pozwolić użytkownikom na łatwiejszy druk z takich materiałów jak ABS i ASA oraz bardziej wymagających tworzyw, takich jak na przykład PEEK.

Ekstruder Titan Aqua wyceniony został na 144 GBP, a za układ rozprowadzania cieczy trzeba zapłacić kolejne 102 GBP.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like