Nic tak dobrze nie robi na zainteresowanie klienta jak porządny model. Przykuwa uwagę, wzbudza dziesiątki pytań, zatrzymuje pospiesznie przechodzących gości targowych, daje okazję do rozdania wizytówek i ulotek. Zerknijmy zatem na to co dzieje się w tym aspekcie branży na przykładzie subiektywnej listy najlepszych wydruków z targów TCT.

Na przełomie września i października w Birmingham obyły się targi TCT Show + Personalize, połączone z serią prezentacji i seminariów, których tematem są innowacje i zastosowania dla druku 3D. Impreza, która pierwotnie skupiona była głównie na rozwiązaniach dla przemysłu, w ostatnich latach otworzyła się także na rynek maszyn domowych i prosumenckich. W tym roku wśród wystawców pojawili się m.in. HP, Autodesk, Dremel, Stratasys, Ultimaker, Felix, Formlabs, Colorfabb i wielu innych.

Poza producentami sprzętu i dostawcami materiałów, targi tłumnie odwiedzili także reprezentanci firm oferujących usługi drukowania. Naturalnie, modele pokazowe takich firm musiały być jak najbardziej efektowne. Im prezentowany wydruk bardziej zwala z nóg, tym większe zainteresowanie usługami firmy. Z tego względu niektóre modele były wyjątkowo dopieszczone.

Autor i bloger Christopher Barnatt przygotował swój subiektywny zestaw wydruków najbardziej godnych uwagi, które zebrał w listę Top10. Oto one:2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 1

10. Czaszka Dinozaura
Wydrukowana z PLA, składa się ze sklejonych części. Powierzchnia wygładzona po wydruku.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 2

9. Forma odlewnicza z piasku
Nie jedyny, ale jeden z najbardziej skomplikowanych przykładów form odlewniczych, wydrukowany z piasku przez ExOne.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 3

8. Obudowa rozdzielacza
Jeden z wielu przykładów wydruków z metalu. Obudowa wydrukowana jest z aluminium w technologii selektywnego topienia laserem. O takim labiryncie fauna odlewnicy mogą najwyżej pomarzyć!

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 4

7. Motocykl wielomateriałowy
Złożony z różnych wydruków – z różnych materiałów, wypolerowanych i skręconych w całość. M.in. CopperFill, BronzeFill, Ninjaflex i poliwęglany. Wydruk firmy Mass Portal.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 5

6. Dłoń poglądowa
Wydruk firmy IPF. Przygotowany w technologii Polyjet na przemysłowych drukarkach Stratasys.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 6

5. Owocowa martwa natura
Wydrukowana przez Mcor, w technologii laminowania papieru SDL. Owoce są bardzo przekonywujące.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 7

4. Statek kosmiczny
Przygotowany przez firmę 3D Print Bureau, statek kosmiczny wydrukowany z żywicy.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 8

3. Delorian doskonały do podróży w czasie
Model firmy LPE przedstawiający pojazd dobrze znany każdemu miłośnikowi filmowej trylogii „Powrót do przyszłości”. Jego elementy zostały wydrukowane w różnych technologiach. Warto przyjrzeć się gładkiej przedniej szybie – wydrukowanej selektywnym spiekaniem laserowym.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 9

2. Obcy Hansa Gigera
Wydruk produkcji Tri-Tech3D. Z plastiku ASA na maszynie Fortus. Wydruk trwał łącznie 160 godzin. Wygładzanie trwało dla odmiany… 30 sekund. Nie ma to jak kąpiel w roztworze! Czaszka została zrobiona z żywicy na bardziej profesjonalnej maszynie.

2015.10.15 Top10 najlepszych wydruków 10

1. Droid R6
Astrodroid z Gwiezdnych wojen – w pełnej skali, ruszający się model zdalnie sterowany. Elementy plastikowe droida zostały wydrukowane z ABS na drukarce Lulzbot. Innymi słowy, zwykła drukarka FDM też ma moc!

Źródło: 3ders
Grafika: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

Bartosz Kuczyński
Tłumacz, wykładowca i wydawca gier dydaktycznych w firmie Luderis. Zwęszył potencjał drukarek 3D w 2012 roku i od tego czasu wytrwale kibicuje tej technologii.

  1 Komentarz

  1. Byłem widziałem,warto się tam pojawić jeśli ktoś chce nawiązać kontakty lub naprade zobaczyć co się drukuje na świecie!!!

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D