Początek nowego roku to czas podsumowań, zestawień rocznych i rankingów. Mamy za sobą już to co najważniejsze, czyli NAGRODY BRANŻOWE CD3D. Teraz nadszedł czas na podsumowanie ubiegłego roku. Oto dwudziestka najczęściej czytanych artykułów opublikowanych w 2014 roku. Podobnie jak w przypadku nagród branżowych, zestawienie zostało zdominowane przez dwie firmy: Zortrax i TYTAN 3D / FabLab Kielce. Nie zabrakło też kilku niespodzianek, jak na przykład… zwycięzcy tego zestawienia!

W 2014 roku na łamach CD3D opublikowaliśmy łącznie 720 artykułów. Oto dwadzieścia najpopularniejszych i najchętniej czytanych z nich…

Usługowe drukowanie 3D

Miejsce 20

Usługowe drukowanie 3D, czyli dlaczego tak drogo, długo i czemu się nie da?

Gościnny artykuł Marcina Wilkiewicza z firmy Datacomp na temat usługowego druku 3D z wykorzystaniem profesjonalnych drukarek 3D oraz porównanie tej branży z rynkiem RepRapowym. Mimo, iż artykuł został opublikowany dopiero w listopadzie, zdążył wygenerować tyle odsłon, że trafił do pierwszej 20!

Data publikacji: 03.11.2014

Goliat 02

Miejsce 19

TYTAN 3D, extruder Goliat i delta drukująca z ceramiki, czyli nowości z FabLabu Kielce

TYTAN 3D – marka powołana do życia przez Pawła Rokitę i Janusza Wójcika – nagrodzonych tytułem CZŁOWIEKA ROKU 2014 w naszym plebiscycie, zaprezentowała w maju tego roku dwa produkty, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Goliat extruder walczył dzielnie (choć bez powodzenia) na Indiegogo, natomiast Gaja 3D – drukarka drukująca z ceramiki i gliny zdobyła tytuł NAJLEPSZEJ NOWEJ DRUKARKI 3D 2014 r.

Data publikacji: 18.05.2014

Ranking stron www

Miejsce 18

II ranking serwisów internetowych polskich producentów i dystrybutorów drukarek 3D

II edycja rankingu najlepszych stron internetowych producentów i dystrybutorów drukarek 3D w Polsce. Zwyciężył CadXpert – reseller MakerBota w Polsce, wyprzedzając Zortraxa i Monkeyfab.

Data publikacji: 06.05.2014

Druk 3D pieniądze

Miejsce 17

Czy na druku 3D da się zarobić pieniądze…?

Próba odpowiedzi na nurtujących wszystkich pytanie: czy wejście w branżę druku 3D ma sens? Czy da się tutaj zarobić jakieś naprawdę duże pieniądze? Myślę, że większość firm w branży wciąż poszukuje odpowiedzi na to pytanie…?

Data publikacji: 19.06.2014

Cube 3 mini

Miejsce 16

Nokautujący cios 3D Systems – Cube 3 i CubePro

Śmieszne jak to wszystko ostatecznie się poukładało… Na samym początku ubiegłego roku, gdy 3D Systems zaprezentowało swoje nowości na targach CES w Las Vegas, wydawało się, że odskakują właśnie na lata świetlne od konkurencji. Niestety rzeczywistość bardzo szybko to zweryfikowała. Tylko dwie z prezentowanych wtedy maszyn trafiły ostatecznie do sprzedaży (Cube 3 i CubePro), a reszta wciąż czeka na swój debiut rynkowy…

Data publikacji: 06.01.2014

Zortrax1

Miejsce 15

Zortrax – pod gradobiciem pytań

Wywiad z Rafałem Tomasiakiem, podczas którego otrzymałem oficjalne potwierdzenie historycznej transakcji z Dellem. Rafał udzielił go dosłownie na kilka miesięcy przed tym, gdy firma stała się naprawdę dużym graczem na rynku niskobudżetowych drukarek 3D na świecie…

Data publikacji: 27.01.2014

Joanna Macek Czuszek i Krzysztof Czuszek Źródło: www.jaworzno.naszemiasto.pl

Miejsce 14

Rondo im. Jeffa Hannemana. Gdzie? W Jaworznie !!!

Choć wielu może wydać się to dziwne lub mało poważne, artykuł o nazwaniu ronda w Jaworznie imieniem nieżyjącego gitarzysty zespołu Slayer – Jeffa Hannemana postrzegam jako swoje największe osiągnięcie “dziennikarskie“. Tekst trafil na czołówki największych portali muzycznych na całym świecie, z Rolling Stone, Guitar World, Blabbermouth i Loudwire na czele.

Data publikacji: 06.02.1014

Druk 3D w kolorze

Miejsce 13

Druk 3D w kolorze

Czym jest druk 3D w kolorze, jakie są jego możliwości i ograniczenia?

Data publikacji: 02.02.2014

3D Gence

Miejsce 12

3D Gence – polska drukarka 3D z patentami

3DGence wdarło się szturmem do branży niskobudżetowych drukarek 3D w Polsce, zdobywając m.in. tytuł NAJLEPSZEJ NOWEJ POLSKIEJ FIRMY 2014 w naszym plebiscycie. W głosowaniu na NAJLEPSZĄ NOWĄ POLSKĄ DRUKARKĘ 3D zajęła drugie miejsce, tuż za Gają 3D. Tymczasem wszystko tak naprawdę zaczęło się właśnie od tego wywiadu, jaki przeprowadziłem ze współzałożycielem firmy – Patrykiem Kadlec.

Data publikacji: 07.08.2014

Kielce 01

Miejsce 11

LIVE FROM: Dni Druku 3D na Targach Kielce

Nasze relacje na żywo z eventów zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem czytelników. Największym – III edycja Dni Druku 3D zorganizowana na terenie Targów Kielce.

Data publikacji: 28.03.2014

SONY DSC

Miejsce 10

Mój przepis na drukarkę 3D FDM

Gościnny artykuł Janusza Wójcika z FabLabu Kielce / TYTANA 3D o tym, jakie są dobre praktyki przy projektowaniu i budowaniu własnej drukarki 3D.

Data publikacji: 09.06.2014

II generacja klientów

Miejsce 9

II generacja klientów, czyli dlaczego drukarka 3D do samodzielnego montażu nie jest dla każdego?

Większość osób szukając drukarki 3D dla siebie zwykle kieruje się ceną. Najtańsze są zestawy do samodzielnego montażu, niestety nie każdy jest wstanie później z nim sobie poradzić. Ten tekst wyjaśnia dobitnie, z czym należy się liczyć przy zakupie takiego urządzenia oraz że nie każdy jest sobie z tym później poradzić…

Data publikacji: 11.03.2014

Concept Laser

Miejsce 8

Concept Laser i największa drukarka 3D do metalu

Artykuł opisujący drukarkę 3D do metalu autorstwa firmy Concept Laser o obszarze roboczym na poziomie 63 x 40 x 50 cm.

Data publikacji: 17.03.2014

3D Show - Printer and Scanner

Miejsce 7

21-22.11.2014 – „3D Show – Printer & Scanner 2014″, targi drukarek 3D i skanerów 3D w Warszawie

Zapowiedź targów 3D Show Printer & Scanner jakie odbyły się w listopadzie tego roku w Warszawie. Targi zdobyły po zaciętej walce z Zortraxem miano NAJWAŻNIEJSZEGO WYDARZENIA W POLSCE 2014 r.

Data publikacji: 11.09.2014

Zortrax Prime3D

Miejsce 6

Nareszcie! Nowe drukarki 3D w zestawieniu: Zortrax M200 i Prime3D

Dość niepozorny tekst o tym, że wprowadziliśmy do zestawienia drukarek 3D Zortraxa M200 i Monkeyfab Prime, który zakończył się niesamowicie długą i zażartą dyskusją pomiędzy zwolennikami… bardzo wielu różnych drukarek 3D na rynku. Jest to aktualnie najczęściej komentowany artykuł w serwisie.

Data publikacji: 09.07.2014

Źródło: www.3ders.org

Miejsce 5

Micro – mała i super tania drukarka 3D

Zapowiedź Micro – małej, kompaktowej drukarki 3D, która niedługo potem zdobyła najwyższe dofinansowanie w historii Kickstartera w kategorii drukarek 3D. Niestety wciąż czekamy na premierę rynkową tego urządzenia…

Data publikacji: 17.02.2014

Torture test 04

Miejsce 4

Nie wiesz jaką drukarkę 3D wybrać? Przed zakupem zamów wydruki testowe…

Jak sprawdzić czy drukarka 3D, którą chcemy zakupić będzie spełniać nasz oczekiwania? Najlepiej za pomocą wydruku próbnego…

Data publikacji: 04.05.2014

Zortrax mini

Miejsce 3

Projekt drukarki 3D Zortrax M200 na Kickstarterze zrealizowany w 6 miesięcy

Zanim przyszło do słynnej transakcji z Dellem, Zortrax pokazał się światu wygrywając kampanię na Kickstarterze, a potem… realizując ją przed terminem. Wywiad z Rafałem Tomasiakiem w czasach, gdy o Zortraxie wciąż mało kto słyszał – i w Polsce i na świecie…

Data publikacji: 11.01.2014

Zortrax-Dell

Miejsce 2

Zortrax podpisuje umowę z DELL`em na 5000 drukarek 3D

Był to z pewnością jeden z najważniejszych – o ile nie najważniejszy artykuł w historii CD3D. Pomógł Zortraxowi zdobyć ogólnoświatowe zainteresowanie największych mediów, a nam… pokazać się po raz pierwszy na tak dużą skalę zarówno przed rodzimą jak i światową widownią.

Data publikacji: 21.01.2014

Sklep z drukarkami 3D

Miejsce 1

Na co zwracać uwagę przy zakupie drukarki 3D?

Miejsce pierwsze zdobywa dość nieoczekiwanie krótki poradnik mówiący o tym, na co zwracać uwagę wybierając swoją – zwykle pierwszą drukarkę 3D. Mamy nadzieję, iż tym tekstem pomogliśmy dokonać właściwego zakupu…?

Data publikacji: 03.04.2014

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować