Tym, co odróżnia technologię przyrostowe od innych, tradycyjnych technik produkcyjnych jest łatwość personalizacji oraz szybkość optymalizacji wytwarzanych detali, co wykorzystuje m.in. Daimler do dostosowywania swoich pojazdów do indywidualnych wymagań klientów. Tę zaletę druku przestrzennego w swoim nowym projekcie planuje wykorzystać również Toshiba  – jednak nie dotyczy on (jak można by domniemywać) rozwiązań elektronicznych czy elektronicznych.

Open Nail czyli najnowszy projekt realizowany przez Toshiba może dla niektórych stanowić zaskoczenie – opiera się on na tworzeniu sztucznych paznokci, które są dostosowane nie tylko pod kątem koloru czy motywu, ale również indywidualnego kształtu płytki paznokci klienta. Stanowi to znaczną przewagę nad uniwersalnymi tipsami, które muszą być przycinane do pożądanego kształtu – jednak czy takie rozwiązanie ma szansę zastąpić standardowe metody zdobienia paznokci?

W trakcie prac nad projektem wykorzystano nie tylko technologie druku przestrzennego, ale również zagadnienia z zakresu inżynierii odwrotnej – oprogramowanie zdolne do rozpoznawania kształtu rejestruje kształt i wielkość płytki paznokcia, tworząc dla użytkownika indywidualny zestaw. Jak przyznaje Yasuko Chigira z biura planowania technologii firmy Toshiba, do właściwego dopasowania sztucznych paznokci wymagane jest wysokiej jakości technologia rozpoznawania i przetwarzania obrazu, z dokładnością pomiaru do dziesiętnych części milimetra.

Dane przechowywane w chmurze są następnie eksportowane do urządzenia drukującego (sądząc po krótkim filmie reklamowym sztuczne paznokcie wytwarzane są w technologii wykorzystującej żywice światłoutwardzalne). Gotowe detale są malowane i zdobione, a następnie dostarczane klientom do samodzielnej aplikacji, co zaoszczędza czas związany z wizytą w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Jednak założeniem działającego pod pieczą Toshiby start-up’u nie jest podbicie rynku kosmetycznego – zakres jego działania ma w przyszłości stać się z goła odmienny od proponowanych obecnie rozwiązań i prowadzić do rozszerzenia grupy docelowej również o… mężczyzn. Twórcy chcą wzbogacić swój projekt o rozwiązania z zakresu mikroelektroniki i traktować sztuczne paznokcie jako zamiennik podskórnych chipów, pozwalając m.in. na monitorowanie i kontrolowanie urządzeń elektronicznych przez użytkownika.

Jak zakładają twórcy, kolejnym krokiem w rozwoju projektu mogłoby być drukowanie przestrzenne sztucznych paznokci wyposażonych w wyświetlacze LCD, zdolnych do permanentnego monitorowania stanu zdrowia czy stanowiące narzędzie umożliwiające łączność z internetem.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D