Wiosną zeszłego roku popełniłem w serwisie artykuł pt. „Dlaczego nie doczekaliśmy się jeszcze polskiej drukarki 3D drukującej z żywicy?„, próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo tak wielu firm na rodzimym rynku druku 3D zajmujących się produkcją drukarek 3D, żadna z nich nie podjęła się próby stworzenia urządzenia drukującego w innej technologii niż FDM. Ot tamtej pory sporo się zmieniło… Pojawiły się m.in. Sinterit i Sandmade – firmy tworzące drukarki 3D drukujące w technologii SLS, kilka osób próbowało swych sił również w technologii DLP, niemniej bez większego powodzenia. Być może to się teraz zmieni, a to za sprawą warszawskiej firmy TOTEM 3D, która zaprezentowała właśnie swoje urządzenie drukujące z żywicy światłoutwardzalnej o tej samej nazwie.

Za stworzenie drukarki 3D odpowiada dwójka ludzi – twórca urządzenia Marcin Orłowski oraz Artur Orłowski, który wspierał proces jej tworzenia. Obydwaj działają w branży druku 3D od 2013 roku, zajmując się sprzedażą części i akcesoriów do drukarek 3D, jak również budową własnych drukarek 3D typu RepRap. Z biegiem czasu panowie rozpoczęli poszukiwanie alternatyw dla technologii FDM i ich wybór padł ostatecznie na żywice utwardzane światłem projektora, czyli DLP (digital light processing).

Urządzenie które stworzyli, charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi:

  • obszar roboczy: 12 x 9 x 10 cm
  • rozdzielczość XY: 150 mikronów (0,15 mm)
  • wysokość drukowanej warstwy: 25 – 200 mikronów (0,025 – 0,2 mm)
  • żywica: Fun To Do
  • żywotność lampy: 5000 h
  • wymienny pojemnik na żywicę
  • trwałość powłoki nieprzywierającej: kilka-kilkanaście godzin pracy urządzenia
  • czas regeneracji powłoki nieprzywierającej: 12 h
  • pobór mocy: 300W
  • własny, autorski firmware
  • możliwość sterowania urządzeniem przez internet
  • konstrukcja stalowa, obudowa ze sklejki
  • oświetlenie wewnętrzne LED.

TOTEM 3D 03

Cena drukarki 3D została ustalona na wyjątkowo niskim jak na DLP poziomie 5999,00 PLN brutto (!!!). W zestawie oprócz urządzenia znajdują się dwa pojeniki na żywicę, wymienny blat na wydruki, alkohol izopropylowy do kąpieli modeli po wydrukowaniu oraz 0,5 litra żywicy.

TOTEM 3D 02

Aktualnie strona internetowa firmy jest bardzo surowa i uboga w jakiekolwiek informacje na temat jej używania czy obsługi, niemniej jednak producent zapewnia, iż wkrótce zostanie ona uzupełniona o instrukcje w zakresie post-processingu i wsparcia technicznego. Teraz informacje te można uzyskać drogą mailową. Po przekazaniu urządzenia klientowi przewidywany jest instruktaż w zakresie korzystania i eksploatacji.

TOTEM 3D 04

TOTEM 3D to aktualnie chyba najtańsza drukarka 3D drukująca w technologii DLP na świecie. Stanowi to z jednej strony jej zaletę, lecz z drugiej może przysporzyć firmie potencjalnych kłopotów w przyszłości, związanych z przeskalowaniem produkcji i ewentualnym serwisem. Niestety polska branża jest pełna przykładów firm, które upadły przez to, iż wyceniały swoje urządzenia na zbyt niskim poziomie… Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy TOTEM 3D wszystko dokładnie sobie przeliczyli i są w pełni przygotowani zarówno na sprzedaż dystrybucyjną jak i serwisowanie oraz obsługę handlową przyszłych klientów.

Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na możliwość obejrzenia drukarki 3D oraz wykonanych za jej pomocą wydruków na żywo, na jakichś targach lub eventach. Wtedy będzie można na własne oczy ocenić wartość TOTEM 3D. Póki co zachęcamy do kontaktu z firmą i zamawianie u niej wydruków próbnych. Jeśli urządzenie faktycznie drukuje tak dobrze jak zapewniają o tym jego twórcy, wszyscy potencjalni klienci powinni być szczerze zaskoczeni tym, co otrzymają.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

8 Comments

  1. Bardzo się cieszę że mamy tylu wyjątkowych/mądrych/inteligentnych inżynierów ( lub nie inżynierów co nie zmienia faktu że się cieszę ).
    Z tym że to nie sklepy po 5zł.
    Szkoda bo kolejny projekt przepadnie, ponieważ :
    ” Czy się da – da się ! ( bo dużo się da )
    Czy się opłaca – …… :).”
    My ( Polacy, za małymi wyjątkami ) nie rozumiemy sprzedaży i tyle albo aż tyle :).
    Tak jak wcześniej, szkoda bo były/są z 4 dobre Polskie projekty i ” klepią biedę „.

  2. Jak może zamknąć się biznes z DLP za 6000 zł?

    Odnośnie samej drukarki: szafka, uszczelki do okien, ledy… Panowie, nie idźcie tą drogą…

  3. Cóż, porządne zawiasy…

  4. Może wygladem nie grzeszy i widać w tym taniość….ale czy tak na prawdę o wygląd tu chodzi czy o jakość i możliwości wydruku? Co do ceny to może jest ona usytuowana właśnie na polskie realia…?…. niestety

  5. Witam
    A jak ta drukarka ma się do niemieckiej (albo raczej włoskiej?) drukarki Totem 3D, która jest nawet zbliżona z wyglądu? Jest jakaś współpraca z firmami czy to tylko zbieżność nazw?
    W sumie to trochę się pogubiłem w tych Totemach 3D, wygląda na to, że jest włoska, niemiecka i polska wersja. Wszystkie wkrótce w sprzedaży.

    1. W ikei

  6. Zdjęcia wydruków 3D jak je zrobić bez doświadczenia to ostro uwypuklają to co w wydruku najgorsze i potrafią być bardzo mało estetyczne. Nawet biorąc tą zmienną pod uwagę, jakość prezentowanych wydruków nie wypada najlepiej.

Comments are closed.

You may also like