Dzięki nowinkom technologicznym, partnerstwom oraz nowoczesnym aplikacjom, branża druku 3D na świecie stale się rozwija i konsoliduje wraz ze wzrostem liczby graczy wchodzących na rynek. Coroczne targi Formnext, które przyciągają wielu zainteresowanych drukiem 3D w ubiegłym roku potwierdziły tę tendencję. Były zdecydowanie największe w swojej dotychczasowej historii: 852 wystawców, co stanowi 35-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

Rosnąca liczba wystawców jest zachęcająca, ponieważ oznacza to, że przemysł addytywny znajduje się na ścieżce stałego wzrostu.

12 grudnia 2019 r. firma HP jako jeden z kluczowych dostawców rozwiązań addytywnych, ogłosiło listę prognoz dotyczących drukowania 3D i produkcji cyfrowej w 2020 r. Tegoroczne badania wskazują najważniejsze trendy, które będą miały duży wpływ na rozwój Przemysłu 4.0. Są to: bardziej zrównoważona produkcja, jej automatyzacja oraz wzrost ilości danych i oprogramowania wspierającego realizację projektów.

Zautomatyzowany montaż na hali produkcyjnej z zastosowaniem druku 3D

Wprowadzenie super drukarki, która może wykonywać wszystkie rzeczy samodzielnie, na przykład drukować części metalowe i plastikowe, zautomatyzuje montaż wieloczęściowych układów i pozwoli na budowanie części odpornych na zużycie i zbieranie energii elektrycznej, umożliwi obróbkę powierzchni, a nawet budowanie przewodów lub silników na częściach z tworzyw sztucznych.

Kodowanie informacji cyfrowych na teksturach drukowanych 3D

Organizacje będą mogły kodować informacje cyfrowe na samej teksturze powierzchni za pomocą zaawansowanego druku 3D, zapewniając większy ładunek danych niż tylko numer seryjny. Jest to jeden ze sposobów oznaczenia części jawnie lub potajemnie, aby zarówno ludzie, jak i maszyny mogły odczytać dane na podstawie kształtu lub orientacji wypukłości. Można to przeprowadzić na przykład przez drukowanie 3D setek kopii numeru seryjnego rozłożonego na powierzchni części, dzięki czemu jest on zarówno ukryty, jak i powszechnie widoczny. Ten trend będzie się rozwijał, ponieważ zdolność do śledzenia części i systemów danych staje się coraz ważniejsza.

Przykłady elementów z nadrukowanymi kodami QR do identyfikacji produktów

Zrównoważona produkcja pozostanie imperatywem biznesowym

Tradycyjne procesy produkcyjne zostały zaprojektowane bez zwracania uwagi na środowisko. HP promując gospodarkę w obiegu zamkniętym, przedstawia wytwarzanie przyrostowe jako alternatywę do degradującej produkcji liniowej, opartej na eksploatacji wyczerpujących się zasobów. Druk 3D łącząc i stosując złożone geometrie do produkcji lekkich części, pozwala wytwarzać mniej odpadów, mniej zapasów i mniej emisji CO2.

Nowe modele edukacyjne

Zapotrzebowanie na studentów myślących w trójwymiarowo wzrośnie wraz z zainteresowaniem przedsiębiorców nowymi technologiami. Szkolnictwo wyższe znajduje się obecnie na rozdrożu, potrzebna jest bowiem kompletna zmiana modeli edukacyjnych, aby przygotować się do Przemysłu 4.0. Dobrym przykładem jest projektowanie – dotychczas uwzględniające ograniczenia związane z metodą produkcji i stosowanymi materiałami. Druk 3D (w technologii HP MJF 3D i nie tylko) pozwala bowiem na złożoną geometrię i znaczne przyspieszenie iteracji projektowych, prowadzących do uzyskania kształtów i funkcjonalności dotąd nieosiągalnych.

Przykłady innowacyjnie zaprojektowanych elementów (wydruk HP MJF)

Masowe dostosowywanie

Sektor zdrowia konsumentów będzie napędzał rozwój i adaptację produkcji cyfrowej, ponieważ jego zastosowanie w produkcji obuwia, okularów czy aparatów ortodontycznych rewolucjonizuje te branże. Według SmartTech, druk 3D obuwia ma wzrosnąć do 6,3 miliarda dolarów ogólnych dochodów w ciągu następnych 10 lat.

Produkcja obuwia z HP MJF

Zastosowanie go w ortodoncji i modelowaniu oprawek okularów to kolejny bardzo obiecujący obszar zastosowania.

Druk 3D wesprze dalszy rozwój przemysłu motoryzacyjnego

Producenci samochodów coraz częściej zwracają się ku drukowi 3D i produkcji cyfrowej, aby wyprzedzić konkurencję w czasach zmian, ponieważ przemysł przechodzi największą transformację od ponad 100 lat, odchodząc od silnika spalinowego w kierunku pojazdów napędzanych elektrycznie. Wraz ze wzrostem ich popularności, producenci samochodów będą rozszerzać udział zarówno metalowych, jak i plastikowych systemów drukowania 3D, aby przyspieszyć powstawanie nowych, ekologicznych pojazdów.

Zderzak i deska rozdzielcza prototypowane z technologią HP MJF

Na przykład Volkswagen (jeden z głównych partnerów HP, który na platformie HP Jet Metal opiera swój najnowszy model produkcyjny) zobowiązał się do produkcji ponad 22 milionów samochodów elektrycznych do 2028 r.

Oprogramowanie przeniesie granice produkcji cyfrowej na nowy poziom

W 2020 r. HP obiecuje zlikwidować lukę między możliwościami sprzętu do drukowania 3D i produkcji cyfrowej, a tym co obsługuje ekosystem oprogramowania. Postępy w oprogramowaniu i zarządzaniu danymi wpłyną na poprawę zarządzania procesami druku 3D i jakości części, prowadząc do wytwarzania lepszych i bardziej dopasowanych do wymagań klientów, produktów.

Innowacyjne oprogramowanie HP do zarządzania procesem wydruku w technologii Multi Jet Fusion

Ponadto producenci będą mogli wykorzystywać indywidualne dane biometryczne do masowej personalizacji, odblokowując nową wartość, taką jak identyfikowalność części w łańcuchu dostaw, wirtualny magazyn i zarządzanie częściami zamiennymi oraz rozproszona produkcja bliżej klienta końcowego.

HP3D.pl zwraca uwagę na prognozy HP z poprzednich lat, które zakładały potrzebę włączenia uczenia maszynowego do drukowania 3D, a także analizowały jak generatywne projektowanie zwiększy szybkość pracy designerów. Analizując rozwój aplikacji HP w 4 kluczowych branżach jak: motoryzacja, przemysł, medycyna i produkty konsumenckie, dystrybutor technologii HP MJF w Polsce stwierdził, że producent podąża za wyznaczanymi trendami.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D