Mantle, obiecujący producent systemów do druku 3D zebrał 13 milionów dofinansowania na rozwój swojej technologii TrueShape. Drukowanie 3D metodą firmy z Bay Area jest hybrydowym sposobem, łączącym frezowanie i wytwarzanie przyrostowe. Połączenie dwóch technologii wytwarza pozwala na szybkie i wydajne wytwarzanie wysokiej jakości elementów, łącząc zalety komplementarnych technologii. 

Pierwszym partnerem firmy jest producent kosmetyków L’Oreal. Autorska technologia True Shape™  pozwoli na wytwarzanie precyzyjnych form, używanych do produkcji opakowań produktów. Systemy Mantle umożliwiają produkcję elementów z wysoką dokładnością wymiarową i bardzo dobrym wykończeniem powierzchni. 

Technologia True Shape™ pozwala na tworzenie form do produkcji z wysokowydajnych tworzyw sztucznych w krótkim czasie i niskim kosztem. Dzięki temu wprowadzenie na rynek nowych produktów jest znacznie szybsze, niż z użyciem konwencjonalnych metod fabrykacji. 

Wytwarzanie w techologii True Shape™

Proces fabrykacji True Shape™ można podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest drukowanie 3D “szkicu” z autorskiego materiału w postaci półpłynnej pasty. Zawiera on cząsteczki metalowe, osadzone w matrycy polimerowej. W ofercie Mantle znajdują się obecnie dwa tworzywa do druku 3D. Pierwszym z nich jest P2X, o właściwościach podobnych do stali narzędziowej P20, odpornej na korozję i ścieranie. Natomiast H13 jest odpowiednikiem stali narzędziowej H13, odpowiedniej do hartowania. 

Po zakończonym procesie druku 3D element jest frezowany w wysokich prędkościach. Ten etap poprawia dokładność wymiarową elementu, zachowując przy tym wysoką jakość powierzchni. Ostatnim krokiem jest spiekanie w piecu. Ten etap powoduje spajanie cząsteczek metalowych, tworząc element o wysokiej gęstości. 

Technologia firmy Mantle została już użyta do produkcji form wtryskowych dla producenta urządzeń AGD. Pozwoliło to wytworzyć 200 000 części do pralek. Wdrożenie True Shape™ do produkcji urządzeń pozwoliło zaoszczędzić 67% kosztów i 70% czasu. Natomiast producent urządzeń medycznych korzystając z technologii Mantle wygenerował 50% oszczędności w kosztach i 80% oszczędności w czasie przy produkcji na podobną skalę. 

Produkcja oprzyrządowania i form wtryskowych jest tylko pierwszym krokiem ekspansji Mantle. Firma zamierza wejść na rynek części precyzyjnych, zamiennych i nisko seryjnych maszyn przemysłowych.  

Źródło: 3dprintingindustry.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D