Technologie przyrostowe w ogromnej mierze związane są tworzywami sztucznymi. Rosnąca skala wykorzystania druku 3D wymaga od producentów zwrócenia uwagi na materiały eksploatacyjne – wielu z nich stara się, aby tworzywa były jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

UBQ Materials w ramach współpracy zawartej z Plastics App działa w obszarze zrównoważonej produkcji tworzyw do druku 3D. Materiał wprowadzony przez nich na rynek charakteryzuje zredukowany ślad węglowy, co wiąże się z o wiele bardziej przyjaznym dla środowiska produktem końcowym jak i całym procesem produkcyjnym.

Rosnąca świadomość wpływu działań człowieka na środowisko sprawia, że coraz częściej sięgamy po rozwiązania, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest zminimalizowane. Materiał od UBQ Materials i Plastics App oparty został na granulacie stworzonym z odpadów. Co ważne, stworzenie granulatu nie wymaga sortowania odpadów – jak podkreślają twórcy, brak konieczności selekcjonowania konkretnego typu odpadów zwiększa dostępność stosowania proponowanego przez nich rozwiązania.

Materiał opracowany przez firmy jest określany jako zamiennik tworzyw pozyskiwanych z nieodnawialnych źródeł jak ropa naftowa. Dla użytkowników technologii druku 3D z termoplastów oznacza to, że materiał może stanowić zamiennik nawet dla ABS! Twórcy mówią, że sprawdzi się w produkcji funkcjonalnych elementów, jak uchwyty, narzędzia czy części zamienne.

Dr Yanir Shaked, założyciel i dyrektor generalny Plastics App podkreśla, że współpraca zawarta pomiędzy firmami umożliwiła transfer wiedzy oraz doświadczeń. Wykorzystywanie ekologicznych materiałów do drukowania 3D funkcjonalnych prototypów na wczesnych etapów rozwoju umożliwia firmom osiąganie celów zarówno w zakresie zrównoważonego rozwoju jak i funkcjonalności produktu.

UBQ uzyskał akceptację szeregu firm, jako materiał do szybkiego prototypowania. Nawiązana współpraca sprawiła, że wydruki 3D z nowego materiału są nie tylko produkowane w zrównoważony sposób, ale wykazują również dobre właściwości wytrzymałościowe. Jak mówią, to jednocześnie przekraczanie granic tradycyjnych technik produkcji tworzyw sztucznych.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News