Technologie przyrostowe od kilku lat sukcesywnie zmieniają oblicze przemysłu. W opublikowanym kilka dni temu wpisie Alan Amling – wiceprezes ds. strategii korporacyjnej w firmie UPS twierdzi, że najważniejszym aspektem tych przemian jest tzw. „demokratyzacja produkcji„. Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez produkcję jedynych w swoim rodzaju, spersonalizowanych projektów może okazać się dużo prostsze, jeśli w proces wcieli się technikę druku 3D.

Nowe podejście do systemu wytwarzania zmienia również organizacyjne aspekty procesu wytwarzania. Technologia addytywna utożsamiana jest z oszczędnościami  kosztów i czasu podczas całego procesu produkcyjnego – od projektu do dostarczenia elementu końcowego do klienta. Co to oznacza w praktyce dla firm logistycznych takich jak UPS?

Jak przewiduje Amling, sklepy stacjonarne w niedługim czasie staną się domeną przede wszystkim towarów przygotowywanych w masowej produkcji. Na więcej uwagi zasługują indywidualne produkty – dostosowane do upodobań klienta. Tylko kilka kliknięć myszką może dzielić użytkownika od otrzymania jedynego w swoim rodzaju przedmiotu.

Do zadań firm logistycznych takich jak UPS będzie należało magazynowanie tzw. „rdzeni” produktów, które będą wzbogacane o elementy wybrane specjalnie przez konkretnego klienta, których produkcja rozpoczyna się w momencie złożenia zamówienia. Priorytetem nowoczesnej produkcji jest klient i to jego potrzeby kształtują produkt finalny.

Podobnie może wyglądać rynek części zamiennych- zalegających w magazynach, produkowanych bez względu na to czy są potrzebne czy nie? Odpowiednią alternatywą mogą okazać się wymienniki tworzone dopiero w momencie wystąpienia usterki, tworzone w technologii druku 3D, co niezwykle obniży koszta związane m.in. z magazynowaniem.

Technologia druku 3D świetnie sprawdza się przy wykonywaniu nietypowych elementów o skomplikowanej geometrii. Według ekspertów dostosowywanie przedmiotów do konkretnego użytkownika jest nieuniknione – dlaczego więc nie wykorzystać do ich tworzenia techniki druku 3D, która daje możliwość zwiększenia wydajności produkcji przy zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług.

UPS podjął współpracę z amerykańskim przedsiębiorstwem SAP w celu rozszerzania projektu produkcji elementów dzięki technologii addytywnej oraz ich dostarczania. Już teraz użytkownicy mogą składać zamówienia za pośrednictwem platformy internetowej fastradius.com, a ich detal zostanie wydrukowany w UPS Store. Jak na razie ta funkcjonalność dostępna jest dla mieszkańców Ameryki Północnej, jednak firma ma nadzieje na nadanie globalnego charakteru swoim „drukarniom 3D„.

Źródło: 3dprintingbusiness.directorylongitudes.ups.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D