Na polskich ulicach można spotkać Hondy Civic „stuningowane” dzięki drukowi 3D. Auta posiadają specjalny uchwyt, który pozwolił zamienić fabryczne monochromatyczne lusterko na jego multimedialny odpowiednik, oferowany przez firmę Orllo. Innowacyjne lusterko oparte jest o system Android i stanowi stację multimedialną – pozwala na prowadzenie rozmów, zamianę mowy na tekst, zawiera też automatyczny wideorejestrator jazdy oraz nawigację. Za design oraz produkcję nowych uchwytów odpowiadają firmy Proto3D oraz SEB-COMP.

Projekt powstał w ekspresowym tempie, w ciągu zaledwie trzech tygodni! Było to możliwe dzięki wykorzystaniu szybkiego prototypowania na drukarkach 3D. Pierwsze próby zamontowania akcesorium odbyły się już po 3 dniach, a testy drogowe – po tygodniu. Resztę czasu wykorzystano na ulepszenie prototypów.

W trakcie projektowania powstało 6 różnych koncepcji uchwytów, które różniły się od siebie budową oraz sposobem łączenia z lusterkiem. Według informacji otrzymanych od Proto3D największym problemem, jaki pojawiał się podczas prób prototypów, były wibracje powstające pomiędzy lusterkiem a uchwytem. Ich wyeliminowanie wymagało najwięcej pracy.

Obecnie uchwyty są produkowane do Hondy Civic, CRV oraz HRV, ale producent zapowiada, że wkrótce rozszerzy ten katalog o kolejne modele.

8e

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like