Mikey77, użytkownik serwisu Instructables przedstawił ciekawy koncept na tworzenie obwodów elektrycznych bez potrzeby lutowania czegokolwiek za pomocą niskobudżetowej drukarki 3D i zwykłego PLA. Jak na prawdziwego Amerykanina przystało, Mikey77 korzystał oczywiście z MakerBot Replicatora 2. Na początek stworzył prototyp obwodu składający o standardowej grubości 1/16″, za pomocą którego uruchamiał trzy lampki LED`owe świecące się na przemian w zaprogramowanej przez niego kolejności. Nie rzuca to z pewnością nikogo na kolana, ale jak sam stwierdził – “to minimalna ilustracja tego co jest możliwe“.

Źródło: www.instructables.com

Źródło: www.instructables.com

Projekt ma naturalnie jeden haczyk – aby obwód mógł działać potrzebny jest materiał przewodzący prąd. Zamiast lutowania metalu Mikey77 wykorzystał farbę przewodzącą prąd. Zatem wystarczy się w takową zaopatrzyć i przystąpić do pracy… Na szczęście na tym samym serwisie przedstawił alternatywy w postaci możliwości samodzielnego stworzenia przewodzącego prąd kleju i gumy.

Projekt raczej nie zrewolucjonizuje świata elektroniki – ani tym bardziej druku 3D, niemniej jednak można go potraktować jako ciekawostkę, myślę że równie interesującą co opisywany niedawno druk 3D w galaretce.

Źródło: www.instructables.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

  1. Drukowanie miedzią na plastikowych płytkach to było by to co elektronikom do robienia prototypu 1 jeden dzień jest potrzebne.

    Bawienie się w przewodzące farby to temat dla dzieci i hobbystów.

    Żaden poważny elektronik nie będzie się wygłupiał z przewodzącymi farbami.

    1. Dokładnie, drukowanie miedzią to było by to.
      Co do farb itp. to nie chodzi do końca o ” poważnego elektronika ” tylko raczej o to że drukowanie płytki z PLA i pokrywanie farbami jest z ekonomicznego punktu wiecie jakie :).

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D