Ma być lżejszy, łatwy w utrzymaniu w czystości i przede wszystkim bardzo uniwersalny. E3D wprowadziło do swojej oferty ekstruder Titan. Czy zdobędzie on taką samą popularność jak ich pozostałe, flagowe produkty? E3D to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie druku 3D producentów głowic do drukarek działających w technologii FDM. Hotendy E3Dv6 oraz E3D Lite znaleźć można w wielu, zwłaszcza amatorskich, konstrukcjach drukarek 3D.

Ekstruder jest jednym z najważniejszych elementów każdej drukarki 3D, odpowiadającym za prawidłowe podawanie do głowicy, odpowiedniej ilości filamentu. Na rynku można znaleźć kilka, godnych uwagi wytłaczarek, chociażby rodzimą konstrukcję Goliat. Sporo ciekawych projektów można ściągnąć z popularnych serwisów z darmowymi plikami stl. Wzbogacając swoją ofertę, E3D ma teraz możliwość dostarczania kompleksowego rozwiązania (pakiet ekstruder plus głowica) dla swoich klientów.

Titan sprzedawany jest w formie zestawu DIY i jest uniwersalny. Można go zastosować zarówno z filamentem 1,75 mm, jak i 3 mm. Poza tym, jest kompatybilny zarówno z bezpośrednim, jak i „bowdenowskim” sposobem podawania filamentu.

e3d-announces-durable-high-performance-titan-3d-printer-extruder-03

Według producenta ekstruder ten „oferuje wiele ciekawych funkcji” i opisywany jest jako „zmieniający zasady gry” dla całej branży skupionej wokół druku 3D. Niestety, na stronie E3D nie znajdziemy żadnych zdjęć, które przedstawiałyby wygląd wydrukowanych przy jego pomocy elementów, więc ciężko jest się ustosunkować do tych informacji. Zbudowano go natomiast z podzespołów bardzo wysokiej jakości – z elementami wykonanymi ze stali i poliwęglanu.

e3d-announces-durable-high-performance-titan-3d-printer-extruder-04

Podstawowe cechy:

  • przełożenie kół zębatych 3:1,
  • zoptymalizowany profil zębów HobGoblin, zapewniający maksymalną przyczepność do filamentu,
  • specjalnie zaprojektowany kształt ząbków radełka, pozwalający na jego samooczyszczanie się,
  • wysoka, maksymalna prędkość ekstruzji,
  • świetna współpraca z materiałami elastycznymi,
  • duża wydajność nawet przy najbardziej wymagających filamentach,
  • niewielka masa ekstrudera w wersji direct,
  • regulacja docisku radełka ze wskaźnikiem, dzięki której można uzyskać powtarzalność ustawień,
  • „przyjazny użytkownikowi” – łatwo go utrzymać w czystości.

Untitled30

Głównym założeniem twórców Titan’a było stworzenie ekstrudera nowej generacji, który będzie łączył wysoką wydajność znaną chociażby z wysłużonej (i nadal bardzo popularnej) już wytłaczarki Greg-Wades z wyraźnie mniejszym rozmiarem, wagą oraz uniwersalnością i kompatybilnością z najpopularniejszymi drukarkami i głowicami.

Ekstruder dostępny jest w sklepie E3D w cenie 45 £, ale można go już również kupić bezpośrednio w Polsce, w sklepach Balckfrog oraz get3D.

Źródło: www.3dprint.com, www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News