Holenderska firma Ultimaker wprowadziła dziś upgrade w postaci kitu “Extrusion, za pomocą którego użytkownicy starszych modeli jego drukarek 3D mogą zmodyfikować je do najnowszej wersji. Jest to związane z niedawną premierą nowej linii urządzeń z serii Ultimaker 2+. Kity zawierają komplet części, w które są wyposażane standardowo najnowsze drukarki 3D firmy.

Ultimaker prowadzi bardzo konsekwentną i na swój sposób konserwatywną politykę rozwoju swoich urządzeń. Firma stopniowo poprawia kolejne serie Ultimakera wyposażając je w mniej lub bardziej zaawansowane rozwiązania – nie ma tam jednak mowy o żadnej rewolucji. Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, iż otrzymają dobry i niezawodny produkt. Z drugiej strony – znajdą się też tacy, dla których ta polityka będzie zbyt zachowawcza, oczekując bardziej spektakularnych nowości.

Kolejna sprawa to wierność zasadom open-source i adaptacja do nich swojego modelu biznesowego. Źródła do każdej drukarki 3D Ultimakera są udostępniane najpóźniej w kilka miesięcy po ich oficjalnych premierach. Wszystkie upgrady czy nowości są przygotowywane w taki sposób, aby użytkownicy starszych modeli mogli przy ich pomocy w łatwy sposób je ulepszać. Paradoksalnie tego typu polityka przynosi olbrzymie korzyści firmie, czego dowodem jest wysoka pozycja Ultimakera w rankingach sprzedażowych drukarek 3D na świecie.

Extrusion upgrade kit #1

Dzisiejsza nowość idealnie wpisuje się w powyższy schemat. Wszystkie elementy niezbędne do przerobienia starszego modelu drukarki 3D na nowszy są zawarte w zestawie. Nie są wymagane żadne specjalne narzędzia, a wykonanie upgradu trwa około godziny.

Extrusion upgrade kit (what's in the box)

Co znajduje się w zestawie Extrusion kit?

 • zmontowana, nowa głowica drukująca
 • wymienne dysze
 • nowy silnik krokowy z przekładnią zwiększający wydajność
 • podajnik z przekładnią, pozwalający na łatwą wymianę filamentu
 • zapasowe wałki prowadzące głowicy
 • karta kalibracyjna
 • nowy, krótszy uchwyt na filament
 • zestaw narzędzi do kalibracji osi
 • zaciski platformy drukującej
 • nalepki „+”.

Extrusion upgrade kit #5

Kit “Extrusion” można nabyć od dzisiaj u oficjalnych resellerów Ultimakera.

Źródło: www.get3D.pl

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Comment

 1. chyba na to własnie czekali użytkownicy “Dwójki”

Comments are closed.

You may also like

More in News