Firma UNIZ zadebiutowała ze swoją pierwszą fotopolimerową drukarką 3D SLASH na targach CES 2016. Kilka miesięcy później oferowano ją na Kickstarterze, gdzie udało się sprzedać około 450 jednostek. Do dnia dzisiejszego firma wywiązała się z dostawy około trzystu egzemplarzy, w międzyczasie pracując nad kolejnymi modelami. Już za miesiąc, na targach CES 2018, zadebiutuje aż pięć nowych drukarek 3D od amerykańskiego producenta.

Firma wywodzi się z San Diego, a drukiem 3D zajmuje się od ponad czterech lat, kiedy to rozpoczęły się prace nad modelem SLASH. Drukarka pojawiła się chwilę po premierze pierwszego modelu Liquid Crystal, więc była jedną z pierwszych, która do naświetlania żywicy korzystała ze źródła światła emitowanego przez ekran LCD.

Już 9 stycznia 2018 r. na targach CES, amerykanie zaprezentują nie jedną, ani też nie dwie, lecz aż trzy nowe drukarki 3D pracujące w oparciu o technologię UDP, która jest według nich jedną z najszybszych na świecie, spośród tych występujących w desktopowych drukarkach fotopolimerowych. Trzy urządzenia to drukarki 3D klasy desktop, a dwa kolejne przeznaczone są dla przemysłu. Wszystkie z nich oferują automatyczną kontrolę poziomu żywicy oraz technologię inteligentnego generowania suportów.

Pierwszym modelem jest SLASH+, czyli wariacja na temat pierwszej drukarki 3D od UNIZ, która według producenta była najszybsza w swojej klasie. Zmodernizowana wersja pozwala na wydruk sześciu modeli stomatologicznych w czasie poniżej pięciu minut i przy rozdzielczości XY wynoszącej 75 mikrometrów. Docelową grupą odbiorców dla tego urządzenia są przede wszystkim hobbyści, artyści i ośrodki naukowe. SLASH+ wyceniono na 3.499 $.

SLASH OL to z kolei wersja budżetowa, przeznaczona dla najmniej wymagającego konsumenta. Rozdzielczość XY wynosi w tej drukarce 150 mikrometrów, a jej cena to zaledwie 1000 $. Pomimo niskiej ceny, prędkość druku jest taka sama, jak we wspomnianym powyżej modelu.

SLASH PRO to profesjonalna wersja drukarki SLASH, z dwukrotnie wyższą  osią Z. Umożliwia wydruk podeszwy buta dla dorosłego człowieka w ciągu zaledwie jednej godziny.

SLTV15 to pierwsza z dwóch nowych drukarek 3D, przeznaczonych dla potrzeb przemysłu. Oferuje rozdzielczość XY wynoszącą 89 mikrometrów oraz obszar roboczy na poziomie 330 x 190 x 410 mm. W przypadku tej konstrukcji w czasie poniżej pięciu minut jesteśmy w stanie wydrukować dwadzieścia modeli stomatologicznych.

Ostatnią z nowości jest, przeznaczona również dla przemysłu, drukarka 3D SLTV23. Zastosowano w niej ekran LCD z pikselem o wielkości 147 mikrometrów, a uzyskany dzięki niemu obszar roboczy wynosi 521 x 293 x 650 mm. Na konstrukcji tej wydrukujemy jednocześnie (i w tym samym czasie) niemal dwukrotnie więcej modeli niż na SLTV15.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like