Urzeczywistniacze 3FX i FabLab Kielce na Pikniku Naukowym w Warszawie

2

W minioną sobotę, 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Piknik Naukowy. Organizatorem imprezy było Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Nie zabrakło tam reprezentantów branży druku 3D w postaci Urzeczywistniaczy 3FX pod wodzą Michała Liberdy (Yru), którzy gościli na swoim stoisku ekipę FabLabu Kielce / TYTAN 3D z drukarką 3D do druku wyrobów ceramicznych, oraz Monkeyfab, którzy przybyli na miejsce z Prime3D. Pogoda była wprost wymarzona na imprezę organizowaną pod chmurką. Stoiska wystawiennicze w formie namiotów były usytuowane na zewnątrz, wokół stadionu, z kolei na płycie stadionu, z której usunięto murawę zagościły samochody zabytkowe, samochody wyścigowe i silnik rakietowy.

Miałem przyjemność po raz pierwszy oglądać Stadion Narodowy i muszę stwierdzić, że zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jeżeli będzie tylko w stanie samodzielnie się utrzymać to warto było go wybudować. Nie udało mi się dotrzeć do firmy Monkeyfab, którego stoisko znajdowało się w strefie z ograniczonym ruchem, a kolejki do wejścia w tą strefę były ogromne. Miałem jednak ogromną przyjemność spotkać się Piotrem Twardo z Monkeyfab i porozmawiać nie tylko o drukarkach 3D. Nie zawiedli również zwiedzający. Przez całą imprezę przelał się tłum ludzi. Zwiedzający to przede wszystkim rodziny i wycieczki szkolne, sporą grupę stanowili dziadkowie z wnukami. Jednymi słowy piknik.

Piknik Kopernika 13

Na naszym stoisku trwała niekończąca się opowieść o wydrukach i drukarkach 3D. Wydruki z Golemów wprawiały widzów w osłupienie.  Ich jakość i różnorodność wzbudzały wiele pozytywnych emocji. Byłem bardzo mile zaskoczony tym, że coraz więcej ludzi wie co to druk 3D. Oczywiście jak zwykle w rozmowach pytania o drukowanie broni, sex zabawek, drukowaniu domów oraz produkcji seryjnej na drukarkach. Jednymi słowy, co media powiedzą to ludzie o tym mówią – oto jest potęga mediów. Zwiedzając stoiska znalazłem jeszcze kilka pojedynczych drukarek 3D zbudowanych przez studentów. Oczywiście nie omieszkałem zapraszać zakręconych drukiem 3D na kolejną edycję Dni Druku 3D w Kielcach, którą planujemy wspólnie z Pawłem Rokitą na początku września br.

Piknik Kopernika 02

Bezcennym przeżyciem dla mnie było obserwowanie ludzi i ich min kiedy patrzyli na naszą drukującą deltę. Ogromne zdziwienie, fascynacja, radość były nie tylko widoczne na twarzach zwiedzających ale również opowieści o drukowaniu gliną wprawiało słuchaczy w zachwyt. Powiem nieskromnie, że nasza drukarka 3D zrobiła ogromne wrażenie. Nie drukowaliśmy gliną a jedynie masą akrylową. Obecnie prace nad extruderem do gliny są na ukończeniu, trwają też prace nad prawidłową kalibracją urządzenia dla gliny. Docelowo extruder wygląda nieco inaczej niż ten zaprezentowany na pikniku.

Piknik Kopernika 14

Mieliśmy przyjemność spotkać się na pikniku z naszymi kolegami z forum Dziarskim, Madmanem i Animosem. Zgadnijcie z czyjego stoiska ochrona musiała wypraszać gości jako ostatnich? 🙂 Oczywiście z naszego. Yru i Paweł z 3fx.eu byli oblegani do samego końca. Wracaliśmy do Kielc zmęczeni i zadowoleni z udanej imprezy. Czy warto było tam się pokazać? To zależy… Jeżeli patrzymy na to z punktu widzenia sprzedaży drukarek 3D to znam lepsze miejsca do odwiedzin. Nie uważam uczestników pikniku za potencjalnych klientów – a przynajmniej nie dzisiaj. Jeżeli rozpatrujemy to pod kątem dobrej zabawy, miejscem kolejnego spotkania znajomych w druku 3D to jak najbardziej był to bardzo udany dzień.

Udostępnij.

O autorze

Janusz Wójcik

Janusz Wojcik - współtwórca FabLab Kielce, współorganizator Dni Druku 3D w Kielcach. Jak mówi o sobie – konstruktor amatorskich maszyn CNC. Kilka z nich to duże maszyny CNC pracujące w przemyśle. Nowe technologie to jego pasja. Konstruktor drukarki FIBER 3D, extrudera Goliat oraz współtwórca drukarki Gaja. Przedsiębiorca.