Co prawda Święto Zmarłych mamy już za sobą, ale dzisiejszy utwór tygodnia dość mocno nawiązuje do niego zarówno klimatem jak i tematyką. “Wprowadzenie do Kostnicy” to utwór cenionego, choć nie przez wszystkich dobrze znanego, holenderskiego zespołu Asphyx. Grupa grająca tzw. death doom, łączy brutalne i ciężkie granie z klimatycznymi, gotyckimi klimatami, tworząc posępną atmosferę grozy i ostatecznego zatracenia. Prezentowany kawałek pochodzi z trzeciej płyty, której tytułem jest po prostu “Asphyx“. I choć trójka nie jest najwyżej cenionym albumem zespołu, to niesamowite, monumentalne intro do „Initiation into the Ossuary” na długo wbija się w pamięć…

Asphyx

Asphyx powstał w roku 1987 i praktycznie od samego początku przeżywał mnóstwo zmian w składzie. O ile w większości zespołów zawsze pozostaje jeden lub dwóch jego członków, którzy stanowią trzon grupy na przestrzeni kolejnych lat, o tyle w przypadku Asphyx ciężko znaleźć taką osobę. Można powiedzieć, że nazwa przechodziła co kilka lat z rąk do rąk, przekazywana sobie nawzajem niczym dobra rodowe. Mimo to, bez względu na personel, muzyka grupy pozostawała niezmiennie na tym samym, wysokim poziomie, utrzymując swój charakterystyczny klimat i brzmienie.

Najbardziej znaną osobą w Asphyx jest legendarny wokalista death metalowy Martin Von Drunen. Lista zespołów w których występował oraz płyt, które nagrał jest imponująca! Von Drunen był pierwszym wokalistą Pestilence, z którym nagrał dwie pierwsze płyty “Malleus Maleficarum” i “Consuming Impulse“. Po odejściu z Pestilence trafił do Asphyx, gdzie nagrał również dwie pierwsze, klasyczne płyty – “The Rack” i “Last One on Earth” jak również legendarną EP`kę “Crush the Cenotaph“. Po odejściu z Asphyx wystąpił na drugiej płycie Comecon, dołączył również na jakiś czas do Bolt Throwera. Później przez kilka było o nim cicho, aż powrócił w połowie lat 00-nych z grupą Hail of Bullets. Chwilę potem zreaktywował Asphyx, z któym nagrał dwa niesamowite albumy.

Jeśli chodzi o dzisiejszy utwór, to powstał on w składzie z Ronem van der Polem na wokalach, dla którego była to jedyna styczność z zespołem.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach