Dwa tygodnie temu miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie metalu ostatnich lat. Po 17 latach milczenia, Carcass legendarni prekursorzy grind-coru wydali długo oczekiwaną płytę “Surgical Steel“. Założony w 1985 roku w Liverpoolu zespół, przez pierwszych 10 lat swojego istnienia wydał 5 albumów, wyznaczając na lata kierunek rozwoju gatunku oraz inspirując rzesze kolejnych zespołów. W tym tygodniu czas umilać będzie nam utwór z trzeciej płyty, “Necroticism – Descanting the Insalubrious” o równie dziwnym co zagadkowym tytule “Corporeal Jigsore Quandary”.

Carcass

Carcass zniewalał świat metalu swoim unikalnym i nowatorskim brzmieniem przez równą dekadę, po czym zawiesił działalność wkrótce po wydaniu piątej płyty “Swansong“. Grupa zreformowała się w 2007 roku aby zagrać kilka koncertów na różnych festiwalach, jednakże na powrót z prawdziwego zdarzenia zespół kazał sobie czekać aż do teraz.

Ludzie tworzący Carcass to prawdziwe legendy metalu… Wokalista i basista Jeff Walker zaczynał swoją karierę w Elctro Hippies, a po zawieszeniu działalności Carcass, występował m.in. w Brujerii. Jest też autorem kultowej okładki debiutanckiej płyty Napalm Death “Scum“. Gitarzysta Bill Steer, który założył zespół, ma na swoim koncie epizody w Napalm Death (druga połowa “Scum i “From Enslavement to Obliteration“) i Angel Witch. Z zespołem przez wiele lat grał też Michael Amott, założyciel Arch Enemy, Spiritual Beggars czy Carnage.

Na początku muzyka Carcass stanowiła czystą, grind-corową agresję i była wyznacznkiem nowej brytyjskiej sceny metalowej, wraz z Napalm Death czy Bolt Throwerem. Z czasem stawała się coraz bardziej progresywna i heavy metalowa, czego kwintesencją był czwarty – najlepszy album grupy “Heartwork” z okładką zaprojektowaną przez samego HR Gigera. Najnowsza płyta podąża tym samym kierunkiem. Pisząc o Carcass nie sposób nie wspomnieć również o tekstach, które dotyczą zaawansowanej medycyny, chirurgii i ludzkiej anatomii. Nagromadzenie profesjonalnych terminów pozwalało fałszywie uwierzyć, że zespół posiada jakąś specjalistyczną wiedzę w tym temacie? Prawda była bardziej trywialna – Jeff Walker korzystał z książek medycznych swojej siostry, która studiowała pielęgniarstwo czerpiąc stamtąd inspirację dla dość wyszukanych i wydumanych tekstów i tytułów.

Tak czy inaczej, przed wami mój ulubiony kawałek Carcass: „Corporeal Jigsore Quandary”…

Utwór dedykuję mojemu dobremu koledze – Piotrkowi Pudzianowskiemu, który na przestrzeni lat umożliwił mi poznanie wielu świetnych, undergroundowych kapel i brudnych, ociekających nihilizmem gatunków muzyki. Od Extreme Noise Terror, przez Tragedy i His Hero is Gone, po Infekcję i Castet. Dzięki Piotrek!

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach