Jako, że ostatni wpis dotyczył zombie, dzisiejszy utwór tygodniu po prostu nie mógł traktować o niczym innym, tym bardziej, że zombie stanowią motyw przewodni niejednego, świetnego utworu metalowego. Ten jest moim zdaniem wyjątkowy – tak jak zespół go wykonujący. “Zombie Ritual” autorstwa Death, pochodzi z debiutanckiej płyty “Scream Bloody Gore” z 1987 roku, albumu który zdefiniował death metal na lata i po dziś jest absolutnym klasykiem gatunku.

DEATH-Scream-Bloody-Gore

Zespół założony i kierowany przez Chucka Schuldinera, przez całą swoją kilkunastoletnią karierę wyprzedzał swoje czasy. Począwszy od szybkich, brutalnych kawałków, nagrywanych jeszcze pod szyldem Mantas i zawartych na wspomnianym “Scream…” oraz “Leprosy“, po wykwintne, niezwykle skomplikowane technicznie utwory z “Human“, “Individual Thought Patterns” czy “The Sound of Perseverance“. Schuldiner nazywany ojcem chrzestnym death metalu, stworzył niejako dwa oddzielne sub-gatunki death metalu: prostą, agresywną, “klasyczną” odmianę, kontynuowaną przez takie zespoły jak Autopsy, Massacre, Obituary, Morbid Angel, Deicide, czy Cannibal Corpse oraz techniczną, której twarzą stały się w późniejszych latach zespoły pokroju Suffocation, Atheist, Cryptopsy czy Nile.

Chuck Schuldiner

Chuck Schuldiner

Kariera Death zakończyła się niestety dość gwałtownie, bo 13 lat po wydaniu debiutanckiej płyty. Z powodu guza mózgu, Chuck Schuldiner zmarł, a wraz z nim sens istnienia zespołu który stworzył. Mimo to, Death pozostaje symbolem gatunku, który stworzył, a utwory w rodzaju poniższego, na zawsze pozostaną najważniejszymi w death metalu.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach