W tym tygodniu będzie wyjątkowo klimatycznie i akustycznie. Karl Sanders, gitarzysta, wokalista i założyciel death metalowego NILE, słynie nie tylko ze swojej wirtuozerskiej gry na gitarze lecz również zamiłowania do mitologii staroegipskiej i sumeryjskiej. Na bazie tych dwóch elementów stworzył jeden z najlepszych zespołów w historii gatunku. Oprócz NILE, Sanders tworzy również nieco inną muzykę – inspirowany mitologią starożytną, instrumentalny soundtrack do świata zapomnianych religii, kultów i obrzędów. Oto chyba najlepszy z jego solowych utworów: “Contemplate this on the Tree of Woe“.

Karl Sanders - Saurian Exorcisms

Każda płyta NILE stanowi połączenie ultra szybkich i brutalnych, choć równocześnie niezwykle skomplikowanych technicznie  utworów, których samodzielne odegranie graniczy z cudem, ze starożytnymi, bliskowschodnimi klimatami. Teksty utworów inspirowane są mitologią staroegipską i sumeryjską, a o ich klasie i stopniu dbałości o szczegóły historyczne świadczy fakt, iż styl muzyczny NILE nosi czasem nazwę Discovery Metalu. Dodatkowo, na każdym albumie znajduje się kilka krótkich, instrumentalnych utworów, granych zwykle na bardzo nietypowych, klasycznych instrumentach jak saz, czy glissentar.

Źródło: www.identi.li

Źródło: www.identi.li

Twórczość solowa Karla Sandersa to dwie płyty “Saurian Meditation” i “Saurian Exorcisms“. Obydwie odbiegają znacząco od tego co prezentuje NILE, zatem nie znajdzie się tam ciężkich gitar czy opętańczo szybkiej perkusji. Zamiast tego słuchacz wyruszy w podróż w czasie, gdzie cofnie się do czasów faraonów i starożytnych bóstw, pogańskich rytuałów oraz magii. Poniższy utwór stanowi z kolei świadectwo niebywałej wirtuozerii Sandersa: zagrany na gitarze klasycznej, dzieli się na dwie części – pierwsza stanowi piękny i klimatyczny wstęp, druga to najczystsza death-metalowa solówka, grana na… instrumencie akustycznym. Choć technicznie przypomina flamenco, jej charakter jest jak najbardziej typowy dla twórczości NILE.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach