Ministry to prekursorzy muzyki industrialnej – a dokładnie jej metalowego odłamu. Powstały w 1981 roku zespół zaczynał od muzyki new wave i synth pop, a jego debiutancki album “With Sympathy” z 1983 roku brzmiał jak popłuczyny po Depeche Mode. Na szczęście w drugiej połowie lat 80-tych, wokalista i założyciel zespołu Al Jourgensen odkrył gitarę elektryczną i zaczął eksperymentować z cięższym brzmieniem. Dzisiejszy utwór pochodzi z pierwszej płyty zespołu nagranej w latach 90-tych, uważanej za najlepsze osiągnięcie grupy: oto “N.W.O.” z albumu “Psalm 69“.

Ministry

Dwie płyty Ministry nagrane w drugiej połowie lat 80-tych: “The Land of Rape and Honey” i “The Mind Is a Terrible Thing to Taste“, wyznaczyły nowy standard dla muzyki industrialnej i stały się inspiracją dla takich wykonawców jak Trent Raznor i Nine Inch Nails czy Marilyn Manson. Trzecia płyta – “Psalm 69: the way to succeed and the way to suck eggs” ugruntowała pozycję zespołu i sprawiła że stał się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów na scenie metalowej po dziś dzień.

 “N.W.O.” czyli “New World Order” (nowy porządek świata) to jedno z haseł wyborczych George`a Busha Sr. z czasów gdy szedł po władzę prezydencką, pod koniec lat 80-tych zeszłego wieku. Al Jourgensen nigdy nie kry swojej niechęci do rodziny Bushów, tak ojca jak i syna. W latach 00-nych Ministry nagrało wręcz całą trylogię poświęconą rządom George`a Busha Jr., w postaci “Houses of the Molé“, “Rio Grande Blood” i “The Last Sucker“. Każda z tych płyt, na czele ze wspomnianym “Psalm 69” stanowi jakość sama w sobie i należy do grona najlepszych albumów w dyskografii Ministry. Jak powiedział kiedyś sam Jourgensen – “bez rodziny Bush`ów moja muzyka jest do kitu. Jak tylko wracają do władzy nagrywamy naprawdę świetny materiał“.

Ministry 01

N.W.O.” to utwór otwierający “Pslam 69“. Rozpoczyna go genialne intro na gitarach, które przechodzi w monotonny pochód, z urywanymi okrzykami “It`s allright” Dennisa Hoppera, wysamplowanymi z “Czasu Apokalipsy” (scena gdy Martin Sheen wpływa łodzią do obozu płk. Kurtza). Jednakże tym co było prawdziwie nowatorskiego w tym utworze, to fragmenty przemówień samego George`a Busha seniora, który skandował swoje hasła wyborcze w rytm muzyki Ministry. Był to pierwszy przypadek wykorzystania w muzyce fragmentów przemówień polityków – i to niekoniecznie w pozytywnym kontekście całego utworu.

Ministry 02

Oddzielnym tematem jest video to “N.W.O.“, które jest pełne fragmentów relacji telewizyjnych z zamieszek w Los Angeles wywołanych sprawą Rodney`a Kinga. Sekwencje demolowania metropolii w połączeniu ze sceną bicia Statuy Wolności przez dwóch policjantów wywołują po dziś niesamowite wrażenie.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach