Utwór tygodnia: Ministry – „N.W.O.”

0

Ministry to prekursorzy muzyki industrialnej – a dokładnie jej metalowego odłamu. Powstały w 1981 roku zespół zaczynał od muzyki new wave i synth pop, a jego debiutancki album „With Sympathy” z 1983 roku brzmiał jak popłuczyny po Depeche Mode. Na szczęście w drugiej połowie lat 80-tych, wokalista i założyciel zespołu Al Jourgensen odkrył gitarę elektryczną i zaczął eksperymentować z cięższym brzmieniem. Dzisiejszy utwór pochodzi z pierwszej płyty zespołu nagranej w latach 90-tych, uważanej za najlepsze osiągnięcie grupy: oto „N.W.O.” z albumu „Psalm 69„.

Ministry

Dwie płyty Ministry nagrane w drugiej połowie lat 80-tych: „The Land of Rape and Honey” i „The Mind Is a Terrible Thing to Taste„, wyznaczyły nowy standard dla muzyki industrialnej i stały się inspiracją dla takich wykonawców jak Trent Raznor i Nine Inch Nails czy Marilyn Manson. Trzecia płyta – „Psalm 69: the way to succeed and the way to suck eggs” ugruntowała pozycję zespołu i sprawiła że stał się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów na scenie metalowej po dziś dzień.

 „N.W.O.” czyli „New World Order” (nowy porządek świata) to jedno z haseł wyborczych George`a Busha Sr. z czasów gdy szedł po władzę prezydencką, pod koniec lat 80-tych zeszłego wieku. Al Jourgensen nigdy nie kry swojej niechęci do rodziny Bushów, tak ojca jak i syna. W latach 00-nych Ministry nagrało wręcz całą trylogię poświęconą rządom George`a Busha Jr., w postaci „Houses of the Molé„, „Rio Grande Blood” i „The Last Sucker„. Każda z tych płyt, na czele ze wspomnianym „Psalm 69” stanowi jakość sama w sobie i należy do grona najlepszych albumów w dyskografii Ministry. Jak powiedział kiedyś sam Jourgensen – „bez rodziny Bush`ów moja muzyka jest do kitu. Jak tylko wracają do władzy nagrywamy naprawdę świetny materiał„.

Ministry 01

N.W.O.” to utwór otwierający „Pslam 69„. Rozpoczyna go genialne intro na gitarach, które przechodzi w monotonny pochód, z urywanymi okrzykami „It`s allright” Dennisa Hoppera, wysamplowanymi z „Czasu Apokalipsy” (scena gdy Martin Sheen wpływa łodzią do obozu płk. Kurtza). Jednakże tym co było prawdziwie nowatorskiego w tym utworze, to fragmenty przemówień samego George`a Busha seniora, który skandował swoje hasła wyborcze w rytm muzyki Ministry. Był to pierwszy przypadek wykorzystania w muzyce fragmentów przemówień polityków – i to niekoniecznie w pozytywnym kontekście całego utworu.

Ministry 02

Oddzielnym tematem jest video to „N.W.O.„, które jest pełne fragmentów relacji telewizyjnych z zamieszek w Los Angeles wywołanych sprawą Rodney`a Kinga. Sekwencje demolowania metropolii w połączeniu ze sceną bicia Statuy Wolności przez dwóch policjantów wywołują po dziś niesamowite wrażenie.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.