Utwór tygodnia: Sadus – „Slave to Misery”

0

W tym tygodniu naszemu kącikowi metalowemu będzie patronował bardzo zacny i powszechnie szanowany zespół thrashowy – SADUS. Powstały w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, jest macierzystą grupą jednego z najwybitniejszych basistów sceny metalowej – Steve`a DiGiorgio, znanego z występów w takich zespołach jak Death („Human” & „Individual Thought Patterns„), Autopsy („Severed Survival„), Control Denied, Iced Earth, czy Testament. Utwór który dziś prezentujemy – „Slave to Misery„, pochodzi z trzeciej – moim zdaniem najlepszej płyty SADUS „A Vision of Misery” z 1992 roku.

Sadus

Muzyka SADUS to bardzo skomplikowany technicznie i aranżacyjnie, szybki i bezkompromisowy thrash metal. Gitarzysta i wokalista Darren Travis rozcina przestrzeń ostrymi dźwiękami swojej gitary, okraszając utwory ultraszybkimi solówkami. DiGiorgio wypełnia całość swoim basem, który w przeciwieństwie do większości produkcji metalowych, jest bardzo wyeksponowany i słyszalny. To zaprawdę równorzędny instrument nadający tej muzyce jedynego w swoim rodzaju, unikalnego brzmienia. W ostatnim utworze na płycie – „Echoes of Forever” możemy usłyszeć np. unikalną, metalową solówkę na basie.

Liczne zmiany tempa i skomplikowane, piętrowe riffy sprawiają, że muzyka SADUSA niekoniecznie musi być do przełknięcia na pierwszy raz. Mimo to warto poświęcić tej płycie trochę czasu, aby po dwóch – trzech przesłuchaniach odkryć niezwykłą złożoność tego materiału i jego artyzm. Mimo, iż jest to dość ekstremalna muzyka, to stanowi prawdziwe arcydzieło muzycznne.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.