Przyszłość druku 3D jest w rękach naszych dzieci… Chociaż technologia druku przestrzennego upowszechnia się z każdym kolejnym rokiem, a ilość sprzedanych drukarek 3D rośnie w niespotykanym dla innych obszarów nowych technologii tempie, w dalszym ciągu pozostaje przede wszystkim domeną specjalistów i hobbystów. Powód jest prozaiczny – większość ludzi na świecie, choć prędzej czy później zgłębiłaby tajniki drukowania 3D, nie ma dziś świadomości jak można by go realnie wykorzystać w życiu codziennym? To jednak sukcesywnie się zmienia… Nasze dzieci dorastają już ze świadomością istnienia tego typu urządzeń oraz możliwości jakie one dają. Wchodząc w wiek dorosły, będą korzystać z drukarek 3D na co dzień nie tylko dlatego, że będą one dużo bardziej powszechne niż obecnie, lecz głównie dlatego, iż będą one dla nich czymś oczywistym i naturalnym – dokładnie na tej samej zasadzie jak miało to miejsce z internetem w przypadku osób urodzonych po 1990 roku.

Prowadząc liczne pokazy druku 3D w szkołach podstawowych, dostrzegamy w oczach dzieci nie tylko olbrzymie zainteresowanie tą technologią, lecz również naturalną chęć wykorzystania jej do zabawy. Dzieci nie myślą ograniczeniami typowymi dla nas – dorosłych. Dla nich jest to po prostu urządzenie, które pozwala spełniać ich najprzeróżniejsze pomysły i marzenia. Niestety na dzień dzisiejszy główną barierą jest stosunkowo wysoka cena urządzenia. Chociaż niektóre, całkiem dobre modele drukarek 3D kosztują tyle co laptopy w drugiej połowie lat 00-nych (czyli ok. 4000 – 5000 PLN), dla wielu rodziców jest to w dalszym ciągu zbyt duży wydatek.

My jednak postanowiliśmy coś z tym zrobić…

Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, postanowiliśmy przygotować specjalny konkurs – „Druk 3D w oczach dziecka”, w którym główną nagrodą będzie możliwość wydrukowania (niemalże*) dowolnego modelu na drukarce 3D, o maksymalnym wymiarze aż 30 x 30 x 30 cm. Za drugie i trzecie miejsce w konkursie będzie przysługiwać podobna nagroda, tylko o nieco mniejszym rozmiarze (II miejsce – maksymalny wymiar modelu – 15 x 15 x 15 cm, III miejsce – maksymalny wymiar modelu – 10 x 10 x 10 cm).

HBot

Co trzeba zrobić aby wziąć udział w konkursie?

Trzeba postawić na swoją wyobraźnię i kreatywność – czyli rzeczy, które najbardziej liczą się w druku 3D! Dziecko, które będzie chciało wygrać możliwość wydrukowania czegoś naprawdę, naprawdę dużego z drukarki 3D, będzie musiało jedynie narysować drukarkę 3D – a dokładnie swoje wyobrażenie na jej temat oraz coś co chciałoby na niej wydrukować. Nie będzie to musiał być wcale ten konkretny finalny model – może to być cokolwiek. Liczy się tylko wyobraźnia… Rysunek w w formie skanu lub zdjęcia będzie trzeba przesłać nam na specjalny adres konkursowy, a my wybierzemy trzy najlepsze, zwycięskie prace.

Do współpracy przy konkursie zaprosiliśmy ABC Data – jednego z największych dystrybutorów elektroniki w Europie, który bardzo aktywnie wchodzi w branżę druku 3D, oferując produkty czołowych polskich i zagranicznych producentów drukarek 3D, jak również szeroki asortyment filamenty do druku 3D. ABC Data jest oficjalnym partnerem naszego konkursu.

Zwycięskie wydruki będą drukowane na drukarce 3D HBot z wrocławskiej firmy 3D Printers, która nie tylko zapewnia odpowiednio duży obszar roboczy – 30 x 30 x 30 cm, lecz przede wszystkim wysoką jakość wydruków. Dzięki temu zwycięzcy będą mogli być pewni, iż to co otrzymają będzie w pełni spełniać ich oczekiwania.

HBot ABC Data

Patronat medialny nad wydarzeniem objął CHIP – czołowe pismo o tematyce komputerowej w Polsce.

CHIP logo

Konkurs startuje 18 maja i będzie trwał o końca bieżącego miesiąca, tj. 31.05.2015 r. W poniedziałek 01.06.2015 r., w Dzień Dziecka ogłosimy zwycięzców. Po tym terminie przystąpimy również do realizacji zwycięskich wydruków.

Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu, jego regulamin oraz specjalne konto e-mail, na które będzie można nadsyłać prace konkursowe zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek rano.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie i liczymy na mnóstwo fantastycznych zgłoszeń!

* Wydruki będą realizowane w technologii FDM, która posiada pewne ograniczenia co do geometrii drukowanych modeli. Wydruki będą również jednokolorowe. Dlatego przed wydrukowaniem zwycięskich projektów, będziemy każdorazowo konsultować możliwości wydrukowania modeli pod kątem technologicznym.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like

More in News