UZATA.com prezentuje swój pierwszy raport z rynku używanych profesjonalnych drukarek 3D

0

Równo miesiąc temu przedstawiałem na łamach CD3D nowy serwis internetowy autorstwa Mirka Jaskułowskiego – Uzata.com, czyli katalog używanych maszyn drukujących w 3D. Mimo dość krótkiego stażu, serwis rozwija się bardzo dynamicznie, a jego twórca postanowił udostępnić internautom garść niezwykle cennych informacji statystycznych dot. rynku używanych drukarek 3D. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ z jednej strony dostarcza unikalnych na skalę światową informacji co do dostępności i popularności określonych maszyn, a z drugiej świetnie pozycjonuje sam serwis.

Najpopularniejszymi maszynami na rynku wtórnym są drukarki 3D czołowych firm z branży druku 3D – 3D Systems i Stratasysa, które pokrywają praktycznie 60% wszystkich ofert jakie zostały opublikowane w czerwcu. Na trzecim miejscu znajdują się drukarki 3D ZCorpa, który od kilku lat należy do 3D Systems. Kolejne miejsca zajmują urządzenia EnvisionTEC, EOS, Rolanda i relatywnie mało znanej firmy – Kiro.

69% ofert sprzedaży profesjonalnych drukarek 3D pochodzi z USA, 27% z Europy, a tylko 5 z Azji i Australii. Jest to bardzo ciekawa obserwacja, ponieważ potwierdza, iż najbardziej rozwiniętym rynkiem druku 3D na świecie jest jego kolebka – czyli Stany Zjednoczone. Dziwi też trochę fakt, iż tak mały udział w rynku używanych drukarek 3D mają kraje azjatyckie…? Jeśli chodzi o podział kontynentów ze względu na modele sprzedawanych maszyn, to w Ameryce Północnej większość użytkowników chce się pozbyć drukarek 3D Startaysa, z kolei w Europie, najwięcej ofert sprzedaży dotyczy urządzeń 3D Systems.

Pełny raport Uzaty.com można obejrzeć poniżej. Co ważne, raporty te będą ukazywać się cyklicznie raz w miesiącu.

2015-06-Monthly-Report

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.