Nagrody Polskiej Branży Druku 3D – plebiscyt organizowany przez CD3D od 2014 roku, obchodzi swoje piąte urodziny! Jest to pierwsza tego typu impreza w historii światowej branży druku 3D, podczas której nagradzane są najlepsze osobistości, firmy, produkty i wydarzenia związane z szeroko pojętą branżą technologii przyrostowych z Polski i ze świata. Nagrody cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, a nagrodzone w nim firmy przykładają wielką wagę do zdobytych wyróżnień. Nagradzamy w kilkunastu różnych kategoriach, dotyczących zarówno sfery desktopowej jak i przemysłowej.

Nagrody są ogłaszane i wręczane zwycięzcom podczas uroczystej Gali. Pierwsza, okrojona impreza odbyła się w marcu 2015 roku, podczas targów Dni Druku 3D w Kielcach, trzy kolejne odbyły się w Łodzi, w salach konferencyjnych Bionanoparku – siedziby CD3D. Piąta edycja będzie miała nową lokalizację i nowego gospodarza. W 2019 roku spotykamy się na Śląsku…

Oficjalnym partnerem CD3D przy organizacji Nagród Polskiej Branży Druku 3D oraz Gali ich Rozdania zostało EXPO Silesia – centrum targowo-wystawiennicze zlokalizowane w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze, przy ul. Braci Mieroszewskich 124. Centrum znane jest m.in. z prowadzenia takich wydarzeń jak TOOLEX, ExpoWelding czy listopadowych konferencji „Druk 3D w branży Automotive„, organizowanych wspólnie z CD3D.

V Gala Rozdania Nagród Polskiej Branży Druku 3D odbędzie się na terenie EXPO Silesia, 27 lutego 2019 r., a towarzyszyć jej będą targi INDUSTRYmeeting – Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych.

Pozyskanie tak dużego i poważnego partnera jak EXPO Silesia pozwoli nam na wyniesienie naszej imprezy na dużo wyższy poziom niż do tej pory. Dotychczasowe edycje imprezy miały kameralny charakter i były skierowane przede wszystkim do przedstawicieli branży.

Zanim przejdziemy do ich prezentacji, kilka słów przypomnienia na czym polegają Nagrody Polskiej Branży Druku 3D oraz kalendarz poszczególnych wydarzeń…

Zasady głosowania są następujące:

 • jest 16 kategorii (jedna więcej niż w latach ubiegłych!), a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
 • jurorami w plebiscycie są przedstawiciele branży druku 3D należący do BAZY FIRM; każda firma może zgłosić po 3 jurorów
 • po raz pierwszy w historii, w głosowaniu będą mogli wziąć udział czytelnicy portalu Centrum Druku 3D! do końca roku czekamy na Wasze zgłoszenia! lista jurorów jest ograniczona do 20 osób; decyduje kolejność zgłoszeń
 • jurorzy oceniają po 3 pozycje z każdej kategorii
 • głosowanie odbywa się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych jest 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane są 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany jest 1 punkt
 • nie można głosować na siebie; głos oddany na siebie, własną firmę lub własne urządzenie zostanie potraktowany jako nieważny
 • zwycięzcy danej kategorii otrzymują statuetkę Cedryka, a osoby lub firmy, które zajmą II i III miejsce otrzymują okolicznościowe dyplomy.

Kalendarz wydarzeń:

 • 12.12.2018 r. – rozpoczęcie przyjmowania nominacji do nagród; chociaż za finalną listę nominowanych osób, firm, produktów i wydarzeń odpowiada CD3D, od samego początku istnienia plebiscytu w przygotowywaniu listy nominowanych branży jest pod uwagę głos społeczności druku 3D w kraju; od 12 grudnia do końca roku będziemy czekać na Wasze zgłoszenia!
 • 12.12.2018 r. – przyjmowanie zgłoszeń na jurorów wśród czytelników Centrum Druku 3D; jurorów będzie maksymalnie 20-tu; termin przyjmowania zgłoszeń upływa z końcem br. lub zamknięcia listy
 • 02.01.2019 r. – oficjalne ogłoszenie nominacji i rozpoczęcie głosowania
 • 31.01.2019 r. – zakończenie głosowania
 • 27.02.2019 r. – oficjalne ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród.

Nowości i atrakcje

Nowa kategoria nagród

Do tej pory nagradzaliśmy osoby, firmy, produkty i wydarzenia w 15-tu kategoriach:

 • Człowiek Roku
 • Najlepsza Polska Firma
 • Najlepsza Nowa Polska Firma
 • Najlepsza Polska Drukarka 3D
 • Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D
 • Najlepszy Polski Producent Filamentów
 • Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów
 • Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D
 • Najlepsza Polska Firma Usługowa
 • Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku
 • Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop
 • Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial
 • Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D
 • Najważniejsze Wydarzenie na Świecie
 • Największe Rozczarowanie.

Teraz do tej listy dopisujemy nową, 16-tą:

Najlepszy Polski Sklep z Drukarkami 3D i Filamentami

Wśród nominowanych pojawią się firmy, które nie są dystrybutorami wybranej marki (tj. nie mają na nią wyłączności), wyróżniają się za to w sprzedaży bezpośredniej i/lub internetowej szerokiej gamy produktów. Równocześnie będziemy dążyć do tego, aby firmy w tej kategorii nie dublowały się z firmami w kategorii „Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów„.

Konkurs na Najlepszy Wydruk 3D

Po raz pierwszy w historii zorganizujemy konkurs, w którym oceniane będą wydruki 3D wykonane w technologiach desktopowych i przemysłowych. Konkurs będzie skierowany do firm – producentów i dystrybutorów zagranicznych rozwiązań.

Partnerem konkursu będzie renomowana instytucja pomiarowa – wkrótce ogłosimy jej nazwę oraz szczegóły samego wydarzenia!

Łącznie odbędą się trzy konkursy w ramach wydarzenia:

 • najlepszy wydruk 3D typu FDM / FFF
 • najlepszy wydruk 3D typu SLA / DLP / LCD.

Wyniki oraz zwycięzcy pierwszego i drugiego konkursu zostaną ogłoszeni podczas Gali.

Gala otwarta dla wszystkich!

Chociaż przy edycji wcześniejszych wydarzeń nigdy nie wprowadzaliśmy żadnych ograniczeń, jednoznacznie dawaliśmy do zrozumienia, że Gala Rozdania Nagród Polskiej Branży Druku 3D ma charakter spotkania stricte branżowego. Teraz się to zmieni – dzięki całej liście nowych atrakcji przybycie na Galę osób spoza branży – zainteresowanych za to technologiami druku 3D będzie bardzo wartościowe. Co więcej, pozwoli poznać osobiście osoby odpowiedzialne za tworzenie i wdrażanie nowych rozwiązań 3D w Polsce i na świecie.

Stoiska firm nominowanych w plebiscycie

Podobnie jak miało to miejsce podczas konferencji „Druk 3D w branży automotive„, wokół sceny i foteli dla uczestników wydarzenia zostaną rozstawione stoiska, gdzie będą prezentowane produkty i rozwiązania nominowanych firm. Zwyczajowo nominacje otrzymuje po kilkadziesiąt podmiotów – nie wydaje nam się, aby wszyscy byli gotowi na prezentację, jednakże liczymy na udział przynajmniej kilku-kilkunastu firm.

Bankiet

Każda Gala kończyła się Afterparty, organizowanym w łódzkiej Manufakturze. Tym razem będzie inaczej – ogłoszenie i wręczenie Nagród Polskiej Branży Druku 3D będzie połączone z częścią bankietową, co pozwoli na lepsze przeżywanie emocji związanych z ich otrzymywaniem.

Targi INDUSTRYmeeting

Dodatkową atrakcją jest fakt, że Gala odbędzie się równolegle z trwającymi w dniach 27-28 luty 2019 targami INDUSTRYmeeting – Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in CD3D