Urządzenia “3 w 1” stają się coraz popularniejsze. Nie tylko dlatego, że są praktyczne, ale też dlatego, że pozwalają na dużą oszczędność przestrzeni roboczej. Zamiast kupować drukarkę 3D, frezarkę oraz ploter laserowy i zastanawiać się, gdzie to wszystko poustawiać wystarczy kupić jedną maszynę i cieszyć się jej zaletami. Rozwiązanie to ma też jednak pewne wady. Tego typu urządzenia ze względu na większe obciążenie mogą okazać się bardziej awaryjne – a kiedy przestanie działać to automatycznie tracimy dostęp do trzech maszyn. Versa3D to najnowszy tego typu kombajn, z którym firma CreateAll wystartowała w poniedziałek ze swoją kampanią na Kicksterterze.

Twórcy Versa3D utrzymują, że ich urządzenie jest wolne od błędów powielanych w większości urządzeń 3w1, a będąca integralną częścią maszyny drukarka 3D, pod względem technicznym bije na głowę inne dostępne już na rynku. Mowa tutaj przede wszystkim o prędkości druku 3D, obszarze roboczym, jak również szerokiej gamie materiałów, z których możemy drukować. Pierwotnie urządzenie projektowane było jako drukarka 3D, jednakże wraz z postępem prac doczekało się jednak kilku usprawnień, czego efekt końcowy możemy dzisiaj oglądać.

Drukarka 3Dkickstarter-versa3d-all-in-one-3d-printer-cnc-mill-laser-cutter-launches-today-5

Głównym celem jaki przyświecał twórcom drukarki 3D miała być przede wszystkim jej łatwość obsługi. Dlatego zaimplementowano w niej autopoziomowanie stołu, łączność bezprzewodową, czy prosty system wymiany głowic. Obszar roboczy wynosi 30 x 30 x 22,1 cm. Dzięki sztywnej konstrukcji i zastosowanemu napędowi zębatkowemu możemy drukować z prędkością 300 mm/s zachowując przy tym wysoką jakość. Poza tym drukarka 3D korzysta z dwóch głowic drukujących.

Frezarkakickstarter-versa3d-all-in-one-3d-printer-cnc-mill-laser-cutter-launches-today-6

Urządzenie wyposażone jest we wrzeciono 300W. Dzięki niemu jest w stanie bez problemu frezować w takich materiałach jak drewno, tworzywa sztuczne oraz miękkie metale utrzymując przy tym bardzo niski poziom hałasu.

Ploter laserowykickstarter-versa3d-all-in-one-3d-printer-cnc-mill-laser-cutter-launches-today-3

Głowica plotera wyposażona jest w laser o mocy 2500 mW, który pozawala zarówno na grawerowanie jak i cięcie. Grawerować możemy na różnych materiałach z prędkością do 300 mm/s. Laser posiada regulowaną ostrość oraz regulację położenia pozwalającą pracować na obiektach o wysokości do 75 mm.

Ze względu na modułową konstrukcję urządzenia nie musimy od razu nabywać wszystkich trzech „funkcjonalności”. Możemy kupić wersję podstawową (drukarkę 3D, frezarkę lub ploter laserowy), a resztę w razie potrzeby dokupić lub nie. Maszynę można kupić w przedsprzedaży poprzez Kickstartera w cenach 2999 $ z jedną, 3299 $ z dwiema lub 3499 $ z trzema wybranymi „końcówkami”.

Źródło: www.3ders.org, www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować