Urządzenia „3 w 1” stają się coraz popularniejsze. Nie tylko dlatego, że są praktyczne, ale też dlatego, że pozwalają na dużą oszczędność przestrzeni roboczej. Zamiast kupować drukarkę 3D, frezarkę oraz ploter laserowy i zastanawiać się, gdzie to wszystko poustawiać wystarczy kupić jedną maszynę i cieszyć się jej zaletami. Rozwiązanie to ma też jednak pewne wady. Tego typu urządzenia ze względu na większe obciążenie mogą okazać się bardziej awaryjne – a kiedy przestanie działać to automatycznie tracimy dostęp do trzech maszyn. Versa3D to najnowszy tego typu kombajn, z którym firma CreateAll wystartowała w poniedziałek ze swoją kampanią na Kicksterterze.

Twórcy Versa3D utrzymują, że ich urządzenie jest wolne od błędów powielanych w większości urządzeń 3w1, a będąca integralną częścią maszyny drukarka 3D, pod względem technicznym bije na głowę inne dostępne już na rynku. Mowa tutaj przede wszystkim o prędkości druku 3D, obszarze roboczym, jak również szerokiej gamie materiałów, z których możemy drukować. Pierwotnie urządzenie projektowane było jako drukarka 3D, jednakże wraz z postępem prac doczekało się jednak kilku usprawnień, czego efekt końcowy możemy dzisiaj oglądać.

Drukarka 3D

Głównym celem jaki przyświecał twórcom drukarki 3D miała być przede wszystkim jej łatwość obsługi. Dlatego zaimplementowano w niej autopoziomowanie stołu, łączność bezprzewodową, czy prosty system wymiany głowic. Obszar roboczy wynosi 30 x 30 x 22,1 cm. Dzięki sztywnej konstrukcji i zastosowanemu napędowi zębatkowemu możemy drukować z prędkością 300 mm/s zachowując przy tym wysoką jakość. Poza tym drukarka 3D korzysta z dwóch głowic drukujących.

Frezarka

Urządzenie wyposażone jest we wrzeciono 300W. Dzięki niemu jest w stanie bez problemu frezować w takich materiałach jak drewno, tworzywa sztuczne oraz miękkie metale utrzymując przy tym bardzo niski poziom hałasu.

Ploter laserowy

Głowica plotera wyposażona jest w laser o mocy 2500 mW, który pozawala zarówno na grawerowanie jak i cięcie. Grawerować możemy na różnych materiałach z prędkością do 300 mm/s. Laser posiada regulowaną ostrość oraz regulację położenia pozwalającą pracować na obiektach o wysokości do 75 mm.

Ze względu na modułową konstrukcję urządzenia nie musimy od razu nabywać wszystkich trzech „funkcjonalności”. Możemy kupić wersję podstawową (drukarkę 3D, frezarkę lub ploter laserowy), a resztę w razie potrzeby dokupić lub nie. Maszynę można kupić w przedsprzedaży poprzez Kickstartera w cenach 2999 $ z jedną, 3299 $ z dwiema lub 3499 $ z trzema wybranymi „końcówkami”.

Źródło: www.3ders.org, www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like