Na rynku dostępnych jest już kilka mniej lub bardziej profesjonalnych maszyn łączących w sobie możliwości frezarek CNC oraz drukarek 3D (do ich grona można zakwalifikować chociażby rodzime konstrukcje kieleckiego TYTANA 3D czy wrocławskiego ZMorph’a). Amerykańska firma Mitsui Seiki zaprezentowała właśnie swoje najnowsze urządzenie tego typu, które przeznaczone jest przede wszystkim dla potrzeb przemysłowych.

Mitsui Seiki posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji urządzeń do obróbki ubytkowej. W jej ofercie można znaleźć aż kilkadziesiąt wszelkiego rodzaju maszyn CNC. Swój najnowszy model Vertex 55X-H postanowiła jednak wzbogacić w możliwości technologii przyrostowej, tworząc tym samym potężny kombajn do zastosowań przemysłowych.

Urządzenie to jest klasyczną obrabiarką CNC z dodatkowym wrzecionem zawierającym laserową dyszę działającą w technologii DED (Directed Energy Deposition), która umożliwia zarówno drukowanie nowych elementów, jak i dodrukowywanie ich do już istniejących.

MitsuiSeikiVertex

Główną zaletą Vertex 55X-H jest jego zintegrowane z laserem wrzeciono z dyszą do bezpośredniego osadzania proszku. Przepływ materiału, a właściwie kontrola prędkości jego osadzania jest regulowana przy pomocy różnych profili wiązki laserowej.

Vertex550-5X

Podstawowa wersja Vertex 55X II

Pełna automatyka procesu omawianego urządzenia umożliwia naprzemienne wykorzystywanie technologii ubytkowych i przyrostowych, pozwala to między innymi na precyzyjne „dofrezowanie” wydrukowanego przed chwilą elementu poprawiając jego tolerancję wymiarową. Urządzenie cechuje się piętnastomikronową dokładnością w obrębie całego pola roboczego, które wynosi od 550 do 750 mm w osi X, od 600 do 800 mm w osi Y oraz od 400 do 750 mm w osi Z.

Mitsui Seiki oferuje do swojego urządzenia jedno z dwóch możliwych do wyboru wrzecion: CAT lub HSK. Pracują one w zakresie 15 000 – 30 000 obrotów na minutę, a zintegrowany system chłodzenia pozwala na obróbkę na sucho i na mokro.

Zalety hybrydowego systemu Vertex 55X-H:

  • duża wydajność, niezawodność oraz powtarzalnoś,
  • skrócenie czasu pracy przez wyeliminowanie typowego cyklu rozprowadzania proszku po platformie roboczej,
  • ograniczenie produkcji odpadów,
  • jedna platforma robocza dla obydwu procesów,
  • oprogramowanie pozwalające na płynne przechodzenie pomiędzy procesami,
  • możliwość zamontowania dodatkowych dysz dla różnych natężeń przepływu proszku,
  • kontrola nad prędkością nanoszenia proszku przez zastosowanie różnych profili wiązki laserowej.

Nowe urządzenie od Mitsui Seiki zostanie zaprezentowane pomiędzy dwunastym a siedemnastym września 2016 roku na targach International Manufakturing Technology Show w Chicago.

Źródło: www.3dprint.com, www.mmsonline.com, www.mitsuiseiki.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować