Austriacka firma voestalpine od wielu lat zajmuje się drukiem 3D z metalu – głównie jako dostawca usług oraz materiałów proszkowych dla technologii SLM (topienie proszków wiązką lasera) i EMB / DED (topienie proszków wiązką elektronów). Teraz voestalpine uruchomiło w swoim zakładzie w Traisen, w Dolnej Austrii nową, gigantyczną drukarkę 3D drukującą z piasku. Jest ona dedykowana do produkcji ciężkich odlewów stalowych, a za jej produkcję i instalację odpowiada chińska firma Kocel Machinery.

Technologia wytwarzania przyrostowego do produkcji zaawansowanych odlewów z piasku kwarcowego, skraca czas produkcji i jest bardziej przyjazna dla środowiska niż poprzednie procesy wytwórcze. voestalpine współpracuje z Kocel od 2014 r., kiedy to grupa rozszerzyła swoją działalność w zakresie stali specjalnych na rynku chińskim. Wspólnie dostarczają wysokiej jakości stal narzędziową i materiały kute dla przemysłu motoryzacyjnego, produkcji dóbr konsumpcyjnych i budowy maszyn.

voestalpine Gießerei – spółka zależna należąca do grupy voestalpine, zainstalowała drukarkę 3D w swoim nowym centrum kompetencyjnym 3D ds. druku 3D piasku, równocześnie zapowiadając instalację kolejnej na wiosną tego roku. Maszyny noszą nazwy Foundry Sand-AJS 2500A i Foundry Sand-AJS 2600A, i posiadają certyfikat EU CE i ISO 9001. Ich rozmiary są olbrzymie jak na standardy druku 3D i mierzą po 6 metrów długości i szerokości, a ich waga to ponad 30 ton. Obszary robocze to 2,5 × 1,5 × 1 metr i 2,6 × 2 × 1 metr. Pozwalają na druk 3D na warstwie 0,2 mm, a w pracy używają piasek kwarcowy i piasek ceramzytowy z dodatkiem żywicy furanowej, żywicy fenolowej i spoiw z żywic nieorganicznych.

Dodatkowo, maszyny są wyposażone w system odzyskiwania spoiwa żywicznego, zapewniający niskie zużycie żywicy oraz umożliwiają wykorzystanie zużytego i zregenerowanego piasku w kolejnych procesach produkcyjnych.

Formy piaskowe powstają poprzez wielokrotne nakładanie warstw o ​​grubości 300 mikrometrów chemicznie związany piasek kwarcowy. Duże formy piaskowe można również drukować w kilku oddzielnych sekcjach, a następnie łączyć. Innowacyjny proces produkcyjny wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji odlewów dla przemysłu energetycznego, motoryzacyjnego i kolejowego.

Źródło: www.voestalpine.com
Zdjęcia: www.voestalpine.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like