W styczniu 2015 r. na targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, oczy większości redaktorów i komentatorów branżowych zwróciły się na nikomu wcześniej nie znany start-up Voxel8. Zaprezentował on nowatorską drukarkę 3D drukującą z termoplastów (PLA) oraz specjalnego tuszu zawierającego nanocząsteczki srebra, który przewodzi prąd. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe stało się tworzenie w jednym procesie produkcyjnym kompletnych urządzeń elektronicznych. Po półtora roku oczekiwania od oficjalnej premiery, drukarki 3D Voxel8 trafiają w końcu do sprzedaży, a jednym z pierwszych ich odbiorców jest ATAP, czyli Google Advanced Technology and Projects.

Technologia Voxel8 została opracowana przez zespół naukowców i pracowników Uniwersytetu Harvard, pod przewodnictwem Jennifer Lewis. Jej sercem są dwa extrudery – pierwszy, klasyczny, odpowiada za nakładanie kolejnych warstw tradycyjnego filamentu stosowanego w technologii FDM w postaci PLA, a drugi, będący czymś na kształt pneumatycznej pompy, ekstruduje specjalną mieszaninę srebra, która tworzy na powierzchni wydruku 3D ścieżki przewodzące prąd.

Dzięki oprogramowaniu Autodesku – Project Wire, użytkownik może zaprojektować zarówno ścieżki oraz miejsca na montaż komponentów elektronicznych. W trakcie pracy, drukarka 3D przerywa drukowanie w określonych momentach umożliwiając ręczne dodanie elektroniki, a następnie powrócić do drukowania 3D.

Poza tym można powiedzieć, że jest to zwykła, niskobudżetowa drukarka 3D…

  • obszar roboczy: 10 x 15 x 10 cm
  • wysokość warstwy: 0,2 mm
  • średnica filamentu: 1,75
  • szerokość warstwy przewodzącej prąd: 0,25 mm
  • oporność: 5.00 × 10-7 Ω-m
  • czas potrzebny na wyschnięcie materiału przewodzącego prąd: 5 min.

Pierwszym, historycznym klientem firmy było MITRE Corporation – operator siedmiu FFRDC`ów (federalnych centrów badań i rozwoju w USA), które nawiązało z nią kontakt w sprawie wspólnego tworzenia specjalistycznych anten tuż po targach CES w 2015 r. Technologia Voxel8 okazała się zbawieniem dla inżynierów MITRE, ponieważ nie byli oni w stanie poradzić sobie z projektem nad którym pracowali, wykorzystując dotychczasowe metody wytwórcze.

Voxel8

Kolejnym klientem na liście jest Google ATAP, czyli dział R&D giganta z Mountain View. Chociaż nie jest póki co jasne do czego pracownicy Google będą wykorzystywać urządzenia Voxel8, można się domyślać, że będą to rozwiązania operujące na polu Internet Of Things, nad czym ostatnimi czasy  Google bardzo dużo pracuje.

Cena drukarki 3D pod nazwą Developer’s Kit kosztuje 8999 $. Dodatkowo Voxel8 wprowadził dwa inne warianty cenowe:

  • Professional w cenie 11.999$, czyli zestaw zawierający zaawansowane opcje konfiguracji nakładania ścieżek, większą ilość tuszu oraz wsparcie biura obsługi klienta
  • Enterprise w cenie 16.999$, gdzie oprócz powyższych opcji dostępny jest lokalny serwer w chmurze wraz z oprogramowaniem.

Drukarkę 3D Voxel8 można zamówić bezpośrednio u producenta.

Źródło: www.engineering.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like