VoxelJet, niemiecki producent profesjonalnych drukarek 3D zadebiutował w zeszły piątek na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Debiut był niezwykle udany, ponieważ w przeciągu pierwszego weekendu wartość akcji wzrosła o blisko 100%. W piątek 18 października jedna akcja kosztowała 22$ i wzrosła do końca dnia do 28$. W poniedziałek 19 października doszła do poziomu 38$ i do dnia dzisiejszego utrzymuje się na poziomie 33-35$ za aukcję. I chociaż wyniki osiągnięte przez firmę są dalekie od sukcesów giełdowych takiego Facebooka, to pokazują, że boom na drukarki 3D w dalszym ciągu nie słabnie…

VX4000 Źródło: www.voxeljet.de

VX4000
Źródło: www.voxeljet.de

VoxelJet produkuje drukarki 3D dla przemysłu. Jego najbardziej znaną i spektakularną maszyną jest VX4000, będący w stanie wydrukować obiekty o wymiarach 4 x 2 x 1… metra! Tak naprawdę ta drukarka ma niewiele wspólnego z powszechnie nazywanymi tak urządzeniami, ponieważ jak zobaczycie na poniższym zdjęciu stanowi zamknięty system przemysłowy instalowany na zamówienie przez producenta. Oprócz tego w ofercie firmy znajdują się 4 inne urządzenia, charakteryzujące się wysoką jakością druku proszkowego.

VX4000 Źródło: www.voxeljet.de

VX4000
Źródło: www.voxeljet.de

Wracając do tematu debiutu giełdowego – VoxelJet w porównaniu do Stratasysa czy 3D Systems jest stosunkowo niewielką firmą, działającą w bardzo wąsko wyspecjalizowanej branży. Na dodatek jest firmą europejską, co powinno mieć znaczenie (in minus) dla amerykańskich inwestorów. Mimo to osiągnięty przez nią wynik zasługuje na wyróżnienie wskazując, że zainteresowanie wielkich rynków drukiem 3D stoi w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. Warto również mieć na uwadze, że mowa jest o firmie specjalizującej się w urządzeniach dla branży przemysłowej – wpisuje się to w wizję rysowaną przez kolejne raporty branżowe, wskazujące na to, że rynek drukarek 3D stoi wysokobudżetowymi drukarkami dla profesjonalistów.

VX1000 Źródło: www.voxeljet.de

VX1000
Źródło: www.voxeljet.de

Źródło: www.fabbaloo.com / www.google.com/finance

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować