W listopadzie 2017 roku, podczas targów formnext we Frankfurcie nad Menem, rzeszowski producent drukarek 3D VERASHAPE zaprezentował prototyp nowatorskiego urządzenia, nad którym pracuje od kilku lat – VSHAPER 5-Axis Machine. Drukarka 3D wykorzystuje w pracy technologię FDM, jednakże model przestrzenny jest budowany nie w trzech, a w pięciu osiach, dzięki zastosowaniu obrotowo-uchylnej platformy roboczej. Teraz producent uruchamia program badawczo-rozwojowy, do którego zaprasza firmy chcące już teraz mieć możliwość pracy z urządzeniem, równocześnie wspierając jego rozwój.

Program o nazwie VSHAPER Open Innovation opiera się na zaangażowaniu potencjalnych klientów w tworzenie rozwiązań, które realnie będą wpływać na rozwój ich procesów produkcyjnych. Producent zamierza współpracować z firmami przemysłowymi, zainteresowanymi rozwojem i implementacją 5-osiowej technologii druku 3D, rozwijaną przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak mówi Tomasz Szymański – prezes i założyciel VERASHAPE, prace koncepcyjne nad drukarką 5-osiową cały czas trwają, firma postanowiła jednak zaprezentować ich dotychczasowy efekt, aby w proces rozwoju technologii włączyć też jej potencjalnych odbiorców. Celem jest nie tyle prezentacja innowacyjnych rozwiązań, ile doprowadzenie do tego, aby finalny produkt spełniał oczekiwania i wymagania firm przemysłowych i produkcyjnych. Premiera rynkowa VSHAPER 5-Axis Machine jest zaplanowana na 2019 r.

VSHAPER 5-Axis Machine charakteryzuje się aktywną przestrzenią roboczą w kształcie walca o średnicy 300 mm i wysokości 300 mm. Urządzenie wyposażone jest w bank narzędzi umożliwiający wykorzystanie kilku różnych głowic w jednym procesie drukowania 3D. Dzięki stałej temperaturze w komorze roboczej oraz podgrzewanej platformie, na której powstaje drukowany model przestrzenny, maszyna może przetwarzać większość materiałów termoplastycznych.

Firmy zainteresowane wdrożeniem nowatorskiej technologii druku 3D rozwijanej przez VERASHAPE i zarazem udziałem w programie VSHAPER Open Innovation mogą kontaktować się z producentem za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej www.open-innovation.vshaper.com.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować