Blog Fabbaloo miał niedawno okazję wizytować wnętrza fabryki produkującej drukarkę 3D należącej do 3D Systems marki Cubify – CubeX. To dość znane w branży urządzenie charakteryzuje się dużym obszarem roboczym o wymiarach 27 x 26 x 24 cm i bywa wykorzystywane m.in. do druku butów. Jeśli chodzi o samą fabrykę, to w przeciwieństwie do prezentowanej niedawno na naszych łamach wizyty w “siedzibie” PrintrBota, zakład należący do 3D Systems prezentuje się całkiem normalnie i… profesjonalnie.

Źrodło: www.cubify.com

Źrodło: www.cubify.com

Fabryka jest zlokalizowana w Wielkiej Brytanii w miejscowości Clevedon – nadmorskiej miejscowości niedaleko Bristolu. Nie ma tu żadnego ośrodka badawczego czy technologicznego – jest to stricte zakład produkcyjny, którego celem jest wytwarzanie urządzeń. Cały proces montażu jest liniowy i przebiega według ściśle określonego cyklu produkcyjnego.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

W pierwszej kolejności montowane są ramy z metalowych komponentów.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

W dalszej kolejności są dołączane kolejne elementy jak stół, silniki, łożyska czy elektronika.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Część skomplikowanych komponentów jak extrudery są montowane przez oddzielne zespoły aby usprawnić i przyspieszyć proces produkcji. Są one dołączane do głównej konstrukcji w późniejszych etapach.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Większość elementów drukarki 3D jak elektronika, czy stół są dostarczane z centrali firmy z USA, jednakże mniejsze metalowe komponenty są wytwarzane w pobliskim zakładzie. Tam powstają m.in wszystkie pręty. Dzięki temu rozwiązaniu usprawniono znacząco logistykę i magazynowanie części.

w fabryce CubeX 05

Źródło: www.fabbaloo.com

Ostatnim etapem produkcji jest kontrola jakości i pakowalnia. CubeX`y są pakowane w kartonowe pudła (nie skrzynie!) i wysyłane do centrum logistycznego do dalszej dystrybucji.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Podsumowując, fabryka jednej z najbardziej medialnych drukarek 3D na świecie przypomina póki co bardziej typowy zakład produkcyjny niż profesjonalną linię montażową, w rodzaju sprzętu komputerowego czy AGD. Mimo to, z relacji Fabbaloo wynika, iż produkcja przebiega w niezwykle zorganizowany i profesjonalny sposób. Ciekawym również jest fakt, że cały zakład specjalizuje się tylko w jednym model drukarki 3D, co mogłoby świadczyć o dość dużym zainteresowaniu nimi na świecie. Gdyby było inaczej, 3D Systems opłacałoby się produkować obydwa rodzaje drukarek marki Cubify w jednym miejscu.

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować