W pierwszej połowie sierpnia 2021 r. Desktop Metal ogłosiło kolejne wielkie przejęcie w branży druku 3D. Po sensacyjnym wykupieniu EnvisionTEC do jakiego doszło na początku bieżącego roku oraz nieco mniej spektakularnym przejęciu belgijskiego start-upu Aerosint, Desktop Metal ponownie zatrząsł fundamentami rynku drukarek 3D do metalu, ogłaszając przejęcie pioniera druku 3D w technologii Binder Jetting – ExeOne. Tak wielkie inwestycje mogą jednak wydać się zaskakujące jeśli zestawi się je z wynikami sprzedażowymi jakie osiąga firma. Chociaż w obszarze wzrostów procentowych wygląda to spektakularnie, o tyle w liczbach rzeczywistych już nie tak bardzo…

Zacznijmy od dobrych wiadomości: Desktop Metal odnotował w drugim kwartale br. przychody na poziomie 19 mln dolarów, co stanowi wzrost o 68% w stosunku do pierwszego kwartału. Gdy porównać je do przychodów z drugiego kwartału 2020 r., to wzrost osiąga absurdalne 767%. Tak gwałtowne przyspieszenie było spowodowane zwiększeniem dostaw drukarek 3D do metalu, w szczególności systemów produkcyjnych P-1, Shop System i Studio System-2. Duży wkład w poprawę sprzedaży miały też wyniki przejętego EnvisionTEC – zarówno w obszarze fotopolimerowych drukarek 3D jak i materiałów eksploatacyjnych do nich.

Z drugiej strony, Desktop Metal ogłosił stratę netto w wysokości -43,2 mln dolarów, w tym nabyte w toku aktywa badawczo-rozwojowe w wysokości 10.4 milionów dolarów związanych z przejęciem firmy Beacon Bio. Raport kwartalny doprowadził do kilku wzrostów i spadków ceny akcji – sesja która otworzyła się na poziomie 8,95 dolara, spadła do jednego z najniższych punktów od czasu wejścia firmy na giełdę.

Mimo to firma wciąż nie ma najmniejszych problemów z płynnościową finansową, posiadając w gotówce, ekwiwalentach gotówki i inwestycjach krótkoterminowych 514,5 mln dolarów. Dyrektor finansowy Desktop Metal – James Haley, przyznaje że firma „przepala pieniądze”, ale czyni to na poczet rozwoju, skalowalności biznesu i przejęć innych podmiotów. Zapewnia także, że za kilka lat te inwestycje przyniosą duże większe zwroty…

Jak na razie Desktop Metal osiągnął w 2021 r. łączny przychód na poziomie 30 mln dolarów, ale przewiduje, że cały rok zamknie kwotą co najmniej 100 mln dolarów. Być może w osiągnięciu tego wyniku pomoże przejęty właśnie ExOne? Póki co jednak nie wygląda to zbyt okazale i firmie daleko do wyników osiąganych przez 3D Systems, lub Stratasys.

Źródło: www.desktopmetal.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like