Warszawska firma Skel specjalizuje się w edukacji medycznej, koncentrując się na nauce anatomii człowieka. Dzięki współpracy z wiodącymi polskimi uniwersytetami, Skel wyselekcjonowało zdigitalizowało perfekcyjnie zachowany kościec dorosłego człowieka. Dzięki rozwiązaniom druku 3D HP Multi Jet Fusion (kliknij tutaj), firma opracowała najwierniejsze na świecie, wytrzymałe modele anatomiczne, posiadające wszystkie opisane dotychczas struktury.

Skel oferuje trzy rodzaje produktów: aplikację mobilną SkelViewer z autorskim programem przygotowującym do egzaminu praktycznego oraz dwa rodzaje modeli fizycznych SkelReplica: ręcznie odlewane i wykonane w technologii druku 3D HP – pierwsze na świecie wydrukowane modele prezentujące wszystkie anatomiczne struktury, również w odmiennych kolorach.

Anatomia to fundamentalny przedmiot w kształceniu przyszłym medyków – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, a nawet trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Niezmiernie obszerny zakres wiedzy niezbędnej do przyswojenia oraz ograniczony czas, który mogą spędzić w prosektorium, czyni z anatomii poważne wyzwanie dla milionów studentów rocznie, ale również kadry akademickiej, zobowiązanej do nieustannych izolacji szybko zużywających się preparatów anatomicznych.

Rozwiązaniem tych problemów miały być modele anatomiczne – niestety te obecnie oferowane są niedokładne, nie posiadają zaznaczonych struktur i w konsekwencji nie spełniają swojej podstawowej funkcji – ułatwienia nauki i nauczania anatomii. W obliczu braku wystarczająco dokładnych modeli, uczelnie państwowe i prywatne, zmuszone są do kontynuacji kosztownego utrzymywania prosektoriów i izolacji materiału ludzkiego – która to nigdy nie gwarantuje, iż uzyskany preparat będzie wartościowy pod względem dydaktycznym.

Podstawą anatomii, do której odnoszone są wszystkie pozostałe układy budujące ciało człowieka, jest nauka o kościach – osteologia, od zawsze stanowiąca największe wyzwanie dla przyszłych kadr medycznych. Skel opracowało najwierniejsze na świecie modele anatomiczne SkelReplica poprzez selekcję dobrze zachowanych preparatów osteologicznych, ich unikatowej digitalizacji z wykorzystaniem precyzyjnych skanerów oraz modułu fotogrametrii oraz zastosowaniu dokładnego, wysoce powtarzalnego druku 3D z zastosowaniem rozwiązań HP.

Dzięki technologii HP Multi Jet Fusion (kliknij tutaj), Skel oferuje najwierniejsze, wytrzymałe modele anatomiczne, które jako jedyne na świecie posiadają wszystkie struktury oznaczone kolorem, co sumarycznie niepomiernie ułatwia zarówno nauczanie, jak i naukę. W produkcji wykorzystano drukarkę 3D HP Jet Fusion 580 Color (więcej informacji) i materiał HP 3D High Reusability (HR) CB PA 12.

Modele SkelReplica posiadają wszystkie struktury anatomiczne, które dodatkowo, w przypadku zastosowanie druku kolorowego w technologii Multi Jet Fusion, prezentują je w odmiennych kolorach, co niezmiernie ułatwia identyfikację podczas nauki osteologii. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii skanowania 3D, Skel wraz z HP są w stanie uwiecznić dowolny preparat ze świetną rozdzielczością i dokładnością odwzorowania barw. Powstałe produkty pozostają nieodróżnialne od swych pierwowzorów.

Kość klinowa (os sphenoideum) zawierająca 56 unikatowych struktur anatomicznych, wydrukowana w technologii Multi Jet Fusion w kolorze oraz monochromatycznie. Źródło: www.drukarki3dhp.pl.

Połączenie wybitnie zachowanej biblioteki 3D kości Skel z technologią druku HP Multi Jet Fusion doprowadziło do powstania 2 unikatowych typów modeli anatomicznych, które posiadają wszystkie struktury osteologiczne. W zależności od potrzeb, modele mogą być wykonane monochromatycznie lub posiadać struktury zaznaczone odrębnymi kolorami.

Dzięki zastosowaniu materiału HP 3D High Reusability (HR) CB PA 12, wydruki są nie tylko bardzo dokładne i w pełni replikują ludzki materiał kostny, ale również charakteryzują się wybitną wytrzymałością na upadki. To wszystko sprawia, że modele SkelReplica znacznie ułatwiają naukę anatomii i stanowią świetny substytut dla preparatów osteologicznych, tym sam doprowadzą do istotnego obniżenia kosztów funkcjonowania zakładów anatomii na całym świecie przy zachowaniu, a nawet podwyższeniu i unifikacji jakości kształcenia.

Firmy zainteresowanie przetestowaniem lub zakupem drukarki 3D HP Jet Fusion proszone są o kontakt: www.drukarki3dhp.pl.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like