Dzięki stałemu doskonaleniu technologie addytywne są w przemyśle coraz bardziej doceniane i mogą odpowiadać na jego rosnące wymagania. Stały się nieocenione w zakresie szybkiego sprawdzenia koncepcji czy przydatności detalu do użytku. Polski przemysł podąża za Zachodem w kwestii wykorzystania technologii przyrostowych, a rodzime zakłady produkcyjne coraz chętniej wdrażają je do procesów wytwarzania. Stosowanie w produkcji seryjnej metod ubytkowych nigdy nie będzie zastępowalne przyrostowymi, ale wytworzenie unikatowych detali z pominięciem formy wtryskowej  jest osiągalne właśnie dzięki technologiom druku 3D takim jak Multi Jet Fusion, stereolitografia, selektywne spiekanie laserem czy najbardziej popularna metoda druku 3D – FDM.

Drukarki 3D  wyszły już z rynkowej niszy i obecnie bez problemu można je kupić w wydajnych wersjach przemysłowych. W rozwój technologii drukowania trójwymiarowego inwestuje się dzisiaj duże pieniądze, bo okazuje się, że pozwala to mocno ograniczyć koszty i ułatwić serwisowanie urządzeń.

Znajomość technologii przyrostowych i wybór tej właściwej pozwala na dostosowanie procesów wytwarzania do aktualnych w tym obszarze trendów. Warsztaty 3D organizowane przez polskiego dystrybutora HP Jet Fusion – HP3D.pl powered by Centrum Druku pozwalają przedsiębiorcom, inżynierom i projektantom dobrać do własnych potrzeb najbardziej adekwatne rozwiązanie. To właśnie na tych Warsztatach uczestnicy mają możliwość poznania możliwości technologii Multi Jet Fusion zarówno z punktu widzenia teoretycznego jak i praktycznego. Celem tych wydarzeń jest pokazanie osobom zainteresowanym przebieg pełnego procesu od projektowania aż po gotowy wydruk realizowany przez urządzenia HP Jet Fusion 3D Color.

Zdjęcia: Warsztaty 3D organizowane przez HP3D.pl powered by Centrum Druku

Produkcja on-demand  = Druk 3D

On-demand manufacturing, czyli produkcja na żądanie jest obecnie jednym z najsilniejszych trendów kształtującym procesy produkcyjne. Druk 3D natomiast idealnie wpasowuje się w tą tendencję. Zmiany w modelu funkcjonowania przedsiębiorstw wymusza rynek, w którym to konsumenci coraz częściej dyktują warunki. Wygrywa ten dostawca, który potrafi sprostać oczekiwaniom odbiorców jego produktów. Dostosowanie procesów produkcyjnych do zmieniających się wymogów otwiera kolejne możliwości zastosowania druku 3D, wypierającego coraz częściej  techniki ubytkowe z rynku  spersonalizowanych produktów końcowych, czego przykładem może być  mi.in. BMW, które pozwala właścicielom Mini Cooperów na dostosowanie wyglądu samochodu do ich oczekiwań.

Zdjęcie: Mini Cooper z elementami drukowanymi w technologii 3D

Ten trend zapewne będzie się pogłębiał, co jest znakomitą okazją dla zaawansowanych technologii przyrostowych takich jak HP Multi Jet Fusion na pokazanie swojego potencjału.

Instant manufacturing

Coraz więcej mówi się o wielkiej zmianie w produkcji elektroniki, jaką ma przynieść instant manufacturing, czyli błyskawicznie realizowana produkcja. Koncepcja instant manufacturing bazuje  na tym, aby za pomocą druku 3D stworzyć całość konstrukcji mechanicznej, do tego za pomocą laserowych systemów grawerowania wytworzyć płytkę drukowaną, która następnie zostanie pokryta komponentami, zmontowana i zlutowana. Za pomocą takiego kompletu urządzeń komputerowy projekt może zamienić się w gotowy do sprzedaży wyrób w ciągu jednego dnia, czyli w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj, praktycznie natychmiast.

Technologia Multi Jet Fusion z funkcją kontroli na poziomie jednego voksela i kolorem, to szereg możliwości właśnie w projektowaniu przyrządów, prowadnic i innych narzędzi, używanych do masowego wytwarzania. Porównując możliwości produkcyjne technologii proszkowych oferujących najwyższą dokładność wymiarową, niezbędną przy wydrukach części funkcjonalnych, zaobserwowano znaczącą różnicę w czasie realizacji. Te, wykonane w technologii MJF były dostarczane średnio 3 dni szybciej niż w SLS. Pokazuje to, że przepływ pracy w metodzie MJF (chłodzenie, przetwarzanie końcowe itp.) jest zauważalnie szybszy niż w metodzie SLS, co ma znaczący wpływ na czas uzyskania gotowych komponentów.

Multi Jet Fusion (MJF) vs. Selective Laser Sintering (SLS)

.
MJF

.
SLS

Dokładność wymiarowa ± 0,3% (z dolną granicą ± 0,2 mm) ± 0,3% (dolna granica ± 0,3 mm)
Typowy rozmiar 380 x 285 x 380 mm

300 x 300 x 300 mm
(do 750 x 550 x 550 mm)

Wspólna grubość warstwy 70 – 100 mikronów 100 – 120 mikronów
Minimalna grubość ściany  0,6 mm 0,7 mm
 Minimalny szczegół 0,25 mm 0,30 mm

.

W kwestii materiałów również można zauważyć, że technologia MJF wydaje się być bardziej obiecująca. Głównym materiałem wykorzystywanym w obu jest PA 12 (nylon), ale podczas drukowania w tym materiale części MJF mają jednak lepszą wytrzymałość i elastyczność. Są także bardziej jednorodne właściwości mechaniczne w porównaniu z częściami SLS, które są słabsze wzdłuż kierunku drukowania.

.
HP PA 12

.
SLS PA 12

Wytrzymałość na rozciąganie XY: 48 MPa Z: 48 MPa XY: 48 MPa Z: 42 MPa
Moduł sprężystości przy rozciąganiu XY: 1700 MPa Z: 1800 MPa XY: 1650 MPa Z: 1650 MPa
Wydłużenie przy zerwaniu XY: 20% Z: 15% XY: 18% Z: 4%

.

Podczas gdy SLS w ramach jednego wydruku jest w stanie wytwarzać części o określonych właściwościach,  technologia MJF pozwoli poprzez zmianę typu lub stężenia środka utrwalającego, kontrolować mechaniczne, termiczne, optyczne, a nawet elektryczne właściwości części.

Platforma Przemysłu Przyszłości

Warsztaty 3D organizowane przez HP3D.pl są zatem pierwszym krokiem do wdrożenia czy częściowego zastąpienia tradycyjnego wytwarzania przez AM. Pokazują jak nowoczesne technologie wspierają rozwój biznesu. W wielu krajach wprowadza się do szkół zajęcia z wykorzystaniem drukarek 3D, co ma rozwijać kreatywność i w ten sposób wpływać na innowacyjność gospodarczą regionu.

Zdjęcia: Warsztaty 3D organizowane przez HP3D.pl powered by Centrum Druku

Polski przemysł nie wykorzystuje jeszcze w pełni możliwości, jakie daje cyfryzacja. O ile pod względem e-administracji nie zostajemy w tyle, o tyle na tle europejskiej konkurencji słabo wypadają przedsiębiorstwa. Pomóc to zmienić może Platforma Przemysłu Przyszłości, dzięki której ma powstać ekosystem wspomagania transformacji. Projekt Platforma Przemysłu Przyszłości ma służyć integracji i inicjatywom na rzecz transformacji krajowego przemysłu, inicjatyw oddolnych i inicjatyw odgórnych” – stwierdza Andrzej Soldaty, lider projektu Platforma Przemysłu Przyszłości w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. – “Platforma ma być łącznikiem pomiędzy tymi, którzy dostarczają rozwiązania, i tymi, którzy je użytkują, między tymi, którzy posiadają środki do wspomagania transformacji, i odbiorcami tych środków. Identyfikacja części i komponentów odpowiednich do druku 3D pozostaje nadal dużym wyzwaniem dla firm, które wdrożyły lub rozważają wdrożenie druku 3D w codziennej produkcji“.

Pokazy wydruków funkcjonalnych elementów, tzw. sampli, są bardzo przydatne dla oceny jakości i wytrzymałości komponentów uzyskanych w ramach druku 3D. Firmy, które zaczęły stosować technologię przyrostową i są gotowe opowiedzieć o własnych doświadczeniach związanych z procesem wdrożenia, najczęściej zwracają uwagę na oszczędności zarówno czasu wytwarzania gotowych komponentów jak i kosztów logistycznych, które skłoniły ich do decyzji o zmianie modelu biznesowego.

Dyskusje praktyków i wymiana doświadczeń związana na przykład z optymalizacją produkcji dzięki wdrożeniu technologii 3D, to najlepszy sposób na ich upowszechnienie, a w konsekwencji zdecydowane obniżenie kosztów zarówno samych urządzeń jak i materiałów eksploatacyjnych, ponieważ brak odpowiedniego poziomu wiedzy jest często tym brakującym ogniwem, potrzebnym do realizacji projektów wytwarzania przyrostowego.

Zdjęcia: Elementy wydechowy silnika drukowany w technologii Multi Jet Fusion

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej linii produkcyjnej, najbardziej przydatne dla zarządzających procesami wytwarzania czy utrzymania ruchu jest aktywne uczestnictwo, najlepiej w charakterze operatora, tak również w całym procesie druku 3D kontakt z drukarką 3D  pozwala w pełni zobrazować sobie cały proces. W rozmowach z HP3D.pl, które jest organizatorem Warsztatów druku 3D, jej przedstawiciele podkreślają, że dopiero na żywo można dostrzec na przykład dokładność wymiarową obiektów, dowiedzieć się jak najlepiej układać modele do wydruku, na czym polega post-processing etc. Przykłady zastosowań, najlepiej dobrane dla branży uczestników, są najbardziej pożądanym elementem praktycznych warsztatów druku 3D. Dzięki temu, jak twierdzą sami uczestnicy, są w stanie zweryfikować czy jest to odpowiednie rozwiązanie do wdrożenia w ich organizacji.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D