Watykańska Gwardia Szwajcarska zostanie wyposażona w drukowane w 3D hełmy. Połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnym umundurowaniem ma zagwarantować większy komfort termiczny żołnierzy w trakcie ich służby w upalne dni.

Gwardia Szwajcarska ochrania papieży od XVI wieku, będąc zarazem najstarszą, jak i najmniejszą armią na świecie. Służyła przeszło czterdziestu papieżom na przestrzeni wieków. Nie dziwi więc, jak głęboko formacja związana jest z tradycją – o czym świadczą współczesne mundury żołnierzy w barwach rodu Medyceuszy, nawiązujące do pierwszych uniformów noszonych przez gwardzistów z XVI wieku.

Częścią tradycyjnego munduru jest stalowy hełm z ozdobnym pióropuszem noszony podczas oficjalnych uroczystości. Okazuje się, że nagrzewająca się w słoneczne dni stal budzi sprzeciw u współczesnych żołnierzy, powodując u nich oparzenia podczas noszenia hełmów w trakcie służby. Należało więc unowocześnić hełmy, a wybór padł na zastąpienie metalu tworzywem sztucznym.

Nakrycia głowy mają być drukowane w 3D z PVC, ze względu na jego odporność na warunki atmosferyczne i uderzenia. Ochrona przed gorącem jest gwarantowana nie tylko przez lżejszy i mniej nagrzewający się materiał – hełmy będą wyposażone w dyskretne kanały wentylacyjne. Wszystko to przy zachowaniu tradycyjnego wyglądu. Oczywiście, plastikowe nakrycie głowy będzie pełniło funkcje jedynie reprezentacyjne, nie nadając się do celów obronnych.

Projekt hełmu powstał przez zeskanowanie w 3D jego oryginalnej, metalowej wersji. Model drukowany 3D jest w całości. Koszt takiego rozwiązania oscyluje w okolicach 880 euro za sztukę, co stanowi około połowę ceny hełmu metalowego. Również czas produkcji podlega znacznemu skróceniu – wykucie tradycyjnego hełmu zajmuje 100 godzin, zaś jego drukowana w 3D wersja powstaje w 14 godzin.

Hełmy drukowane w 3D są inicjatywą inżyniera budowlanego Petera Portmanna. Prorotyp został zaprezentowany podczas zaprzysiężenia 32 nowych rekrutów w niedzielę 6 maja. Pierwsza partia, w liczbie 40 sztuk, została ufundowana przez prywatnych sponsorów, kolejne 60 sztuk zostanie zasponsorowane z publicznych donacji. Plastikowe hełmy mają całkowicie zastąpić stare, metalowe jeszcze w przyszłym roku.

Nakrycia głowy to nie jedyna zmiana w umundurowaniu służąca poprawie komfortu żołnierzy. Modernizacje dosięgną też stroje, które mają być szyte z oddychającej, wodoodpornej tkaniny. Nowe uniformy to dopiero początek zmian w Gwardii. Reorganizacja obejmuje też poszerzenie obowiązków gwardzistów między innymi o towarzyszenie papieżowi w podróżach zagranicznych, jak również zwiększone wymogi bezpieczeństwa i poszerzone możliwości armii w zakresie współpracy z watykańską policją.

Źródło: 3dprint.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D