Tak, poniższy news – mimo olbrzymiej furory jaką wywołał, został całkowicie zmyślony. Bre Pettis nigdy nie wypowiedział cytowanych słów, a Szymon Borowiec nie istnieje – przynajmniej nie w szeregach MakerBota 🙂 Podobnie jest z tekstem, do którego się odnosiłem – to po prostu ostatni opublikowany wywiad z CEO MakerBota jaki udało mi się na szybko znaleźć w sieci… Wszystkim, którzy nie dali się nabrać gratuluję spostrzegawczości, tym którzy się jednak nabrali, mogę tylko powiedzieć… sorry, to był Prima Aprilis 🙂

— UWAGA, PONIŻSZY TEKST TO 100% FAKE —

Gdy w styczniu tego roku po słynnej premierze nowych Replicatorów na targach CES w Las Vegas Krzysztof Dymianiuk wskazywał na rażące podobieństwa nowych drukarek 3D MakerBota względem jego Cubo, wiele osób patrzyło na to z uśmiechem nie traktując tego zbyt poważnie. Tymczasem w niedawnym wywiadzie dla serwisu Popular Mechanics Bre Pettis – legendarny założyciel i CEO firmy przyznaje, że dokonania polskich konstruktorów drukarek 3D były do pewnego stopnia inspiracją dla prac jego zespołu projektowego. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że w gronie najbliższych współpracowników Pettisa… jest nasz rodak – Szymon Borowiec, pełniący w firmie funkcję senior electronics design engineera!

Nie wiemy skąd dokładnie pochodzi Borowiec, ani jak długo pracuje w MakerBocie, wiadomo za to, że jest na bieżąco jeśli chodzi o sytuację w polskiej branży druku 3D oraz że dzieli się informacjami ze swoim szefem. Bre Pettis nie wymienia w wywiadzie żadnych nazwisk, powołuje się jednak na “pewne forum RepRapowe z Polski“, gdzie w zeszłym roku prezentowana była koncepcja dużej, zabudowanej drukarki 3D z wysuwanym stołem roboczym oraz szeregiem innych pomniejszych funkcjonalności. Przyznaje, że pewne rozwiązania jakie zobaczyli na zamieszczonych na forum zdjęciach zainspirowały ich do podjęcia takich a nie innych decyzji projektowych i wdrożenia określonych rozwiązań.

Cubo vs MakerBot 01

Wszystko układa się zatem w całość. Począwszy od w/w okoliczności, poprzez terminy prezentacji poszczególnych drukarek 3D, a skończywszy na rzeczywistych podobieństwach pomiędzy obydwoma urządzeniami. Niestety obecna wersja Cubo – występująca już pod nazwą Profabb i szyldem 3novaticy została pozbawiona m.in. wysuwanego stołu. Na Targach w Kielcach Krzysztof przyznał, iż podjął decyzję o rezygnacji z tego feature`u w dużej mierze ze względu na fakt, iż MakerBot skopiował jego rozwiązanie. Krzysztof jest w pełni świadom realiów panujących w branży – mając na uwadze wyjście ze swoim urządzeniem na rynki światowe, jest więcej niż pewny, że Cubo / Profabb byłby z miejsca podejrzewany o plagiat.

Mimo, że jak okazuje się – to MakerBot splagiatował prototyp Krzysztofa Dymianiuka!

Trudno powiedzieć, czy w zaistniałej sytuacji należy się cieszyć, czy raczej zaciskać zęby w bezsilnej złości… Z jednej strony jest to dla Krzysztofa prawdziwa nobilitacja, z drugiej bezczelna kradzież określonych rozwiązań intelektualnych! Czy naprawdę po to MakerBot sprzedawał się Stratasysowi, żeby teraz “inspirować się” cudzymi pomysłami i rozwiązaniami? Smuci też udział w tym wszystkim naszego rodaka…

Choć tak naprawdę to nie powinno nikogo dziwić. 3D Systems robi w końcu dokładnie to samo – najpierw skopiowało Up!2 tworząc Cube, aby później skopiować portugalskie BEETHEFIRST tworząc Cube 3.

The rich get richer…

Źródło: www.popularmechanics.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

6 Komentarze

  1. Rezygnacja z wysuwanego stołu w 3Novatica to raczej zabieg związany z racjonalną kalkulacją efektywności rozwiązań technicznych, a na pewno nie wynikający z działań Makerbota. Zresztą to dobry kierunek, nie koniecznie potrzeba, aby wyjmować model z taką wygodą jak wysuwany stół, kiedy powoduje to znaczne komplikacje przy konstrukcji stołu. Jak pamiętam dokładnie to na II targach w Kielcach (te poprzednie) o niewielkim znaczeniu takiego rozwiązania, i tym samym braku konieczności jego zastosowania wypowiedział się kolega Jaszuk. Po moim wstępnym zastosowaniu koncepcji wysuwanego stołu w Animos One mogę tylko jednoznacznie stwierdzić, że rozwiązanie w 3Novatica to krok w dobrym kierunku, mający na celu zrobienie lepszej drukarki.

  2. Chyba wszyscy zapomnieli że dziś prima aprilis.

      1. Czy to oznacza, że Krzysztof wprowadzi teraz bez obaw wysuwany stół do 3novatica? Nie sadzę, że tak będzie. A pro po to chyba jedyna w roku możliwość, aby porozmawiać na tematy niechętnie poruszane przez wszystkie firmy – czyli co planują robić w przyszłości?

  3. Ja też pamiętałem, ale nie chciałem psuć innym zabawy 😉

  4. No ja się nabrałem 🙂 bo mimo wszystko podobne trochę

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News