Producenci drukarek 3D nieustannie pracują nad ich rozwojem oraz sposobem wyróżnienia na tle innych urządzeń dostępnych na rynku. Zauważalnym trendem jest zwiększanie obszaru drukowania, o którym wspominaliśmy niedawno pisząc o urządzeniach przestrzennych dedykowanych przemysłowi stoczniowemu. Pozwala to na wytwarzanie coraz bardziej obszernych elementów i produktów o niebotycznych wymiarach z zastosowaniem metod przyrostowych.

NorDan AB, skandynawska firma zajmująca się produkcją okien i drzwi, niebawem będzie mogła zaoferować swoim klientom produkty otrzymane technikami przyrostowymi. W celu umożliwienia realizacji zamierzonego celu zamówiła niestandardową drukarkę BLB 3D Custom Printer, która pozwoli zaspokoić potrzeby produkcyjne na dużą skalę.

Drukarka 3D powstała przy współpracy z firmą BLB Industries z siedzibą w Värnamo, specjalizującą się w produkcji maszyn pracujących w technologii FDM dostosowywanych według potrzeb klientów. Wymaganiem NorDan AB było stworzenie wielkoskalowego systemu produkcyjnego wykorzystującego metody przyrostowe w celu wytworzenia pełnowymiarowych drzwi i ram okiennych. Zamówiona drukarka ma być gotowa już wiosną bieżącego roku.

BLB 3D Custom Printer będzie w stanie wytwarzać produkty o rozmiarach 2,5 x 1,5 x 1,5 m, przy czym całkowite wymiary urządzeniawynoszą 2,4 x 2,7 x 4 m. W przypadku komponentów o wymiarach przekraczających obszar roboczy drukarki, mogą być one wytwarzane poprzez łączenie już po procesie wytwarzania. Drukarka 3D wyposażona zostanie w dwa ekstrudery o różnych rozmiarach dysz w zakresie 0,6-2 mm i 2-8mm, pozwalając na wytwarzanie detali z granulowanego materiału polimerowego.

Podkreślony został również aspekt pro-eko – urządzenie będzie przystosowane do wykorzystywania materiałów biokompozytowych, w skład których wchodzą naturalne produkty – np. drewno, korek czy słoma. Drukarka 3D zdolna będzie do drukowania przestrzennego z prędkością 14 kilogramów materiału na godzinę. Dodatkowo, specjalnej obróbce zostanie poddana również powierzchnia stołu roboczego, tak aby poprawić jego adhezję, co da najwyższy komfort druku 3D z materiałów polimerowych oraz biokompozytowych.

Po instalacji i uruchomieniu drukarki znajdzie ona zastosowanie w produkcji prototypów oraz produktów końcowych. NorDan AB przeprowadziła już wstępne testy wykorzystania druku przestrzennego w produkcji drzwi i uzyskała obiecujące wyniki. Wdrożenie drukarki przestrzennej do procesu produkcji ram okiennych oraz drzwi pozwoli na zaoferowanie klientom szerszej gamy produktów, które w jak najpełniejszy sposób będą spełniały ich oczekiwania.

Źródło: www.3ders.org

Karolina Przybyszewska
Inżynier z inżynierii biomedycznej i przyszła inżynier z inżynierii materiałowej. Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego BioMed-Spec, w ramach którego realizuje projekt budowy biodrukarki.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować