REJOINT, włoski producent implantów medycznych rozszerza działalność i skupia się na masowej personalizacji swoich produktów. W optymalizacji produktów medycznych wykorzystają fuzję technologii druku 3D oraz sztucznej inteligencji.

Technologia druku 3D to metoda wytwórcza, która pozwala na masową personalizację i dostosowywanie produktów do potrzeb użytkowników. W przypadku implantów medycznych, personalizacja względem potrzeb użytkowników staje się coraz popularniejszą praktyką, ze względu na szereg zalet jakie z sobą niesie. Implant medyczny dopasowany do anatomii pacjenta to przede wszystkim większy komfort użytkowania. Technologia druku 3D pozwala również na projektowanie struktury wewnętrznej wydruków przez co ich waga może być niższa, przy zachowaniu pożądanych właściwości mechanicznych.

REJONIT to włoska firma, założona w 2015 przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ortopedii. Firma buduje swoją pozycję w branży protetyki, z szczególnym uwzględnieniem zabiegów artroplastyki stawu kolanowego. W swojej pracy wykorzystują system drukujący Arcam EBM Q10plus, pracujący w technologii EBM, szwedzkiego producenta Arcam (cześć koncernu GE Additive). Jednocześnie, wdrażają również rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, które mają pomagać w realizacji kolejnych projektów.

Technologia druku 3D daje twórcom duża swobodę projektową. Bazując na danych z badań obrazowania medycznego projektanci są w stanie opracować model dopasowany do anatomii pacjenta. W swojej pracy wykorzystują rozwiązania z zakresu sztuczniej inteligencji, które na podstawie zebranych danych proponuje optymalne dla badanej anatomii wymiary wszczepu. Celem REJOINT jest badanie pacjentów również po wykonanej operacji za pomocą specjalnych opasek z czujnikami, aby jak najlepiej zoptymalizować jakość korzystania z ich produktów (określając np. obciążenie protezy przez pacjenta).

Jak mówią przedstawiciele firmy, prawidłowo i precyzyjnie przeprowadzony proces wymiarowania i pozycjonowania jest kluczowym czynnikiem dla rodzaju protez. Stawy kolanowe muszą wytrzymywać punktowe, mogące osiągać wartość nawet 300 kilogramów. Dodatkowo, minimalne rozbieżności wymiarowe mogą powodować dyskomfort użytkowania, dlatego zachowanie odpowiedniej dokładności wymiarowej jest konieczne.

REJOINT jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji FDA, dzięki czemu będzie mogło wejść na rynek amerykański. Według prognoz tego rodzaju pozwolenia zostaną pozyskane przez firmę w pierwszej połowie 2021 r..

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like