Ostatnimi laty wojny patentowe w branży druku 3D wyglądały tak, że jedna firma oskarżała drugą o złamanie patentów i sprawa trafiała na kilka lat do sądu – a na koniec strony i tak dochodziły do jakiegoś zakulisowego porozumienia. Tym razem jednak wygląda to zupełnie inaczej… Jeden z największych graczy na rynku druku 3D – Desktop Metal, otrzymał od niemieckiego sądu wstępny nakaz uniemożliwiający amerykańsko-chińskiej firmie SprintRay – specjalizującej się w produkcji fotopolimerowych drukarek 3D, na sprzedaż jej systemów dentystycznych na terenie Niemiec. Co więcej, istnieje realna szansa na to, aby w ślad za niemieckim sądem podążyły sądy innych państw w Unii Europejskiej…

Spór patentowy dotyczy technologii opracowanej przez EnvisionTEC – jednego z liderów rynku fotopolimerowych drukarek 3D na świecie, który od początku bieżącego roku należy do Desktop Metal. EnvisionTEC jest twórcą technologii DLP, tj. utwardzania żywic światłem emitowanym przez projektory DLP. W pozwie Desktop Metal oskarża SprintRay, że dwa modele jego urządzeń – Pro 95 i Pro 55, naruszają patenty w obszarze „procesu separacji warstw”, które pozwalają na „ciągły ruch platformy roboczej w celu zapewnienia wyjątkowych prędkości budowania części”. Co więcej, Desktop Metal i EnvisonTEC twierdzą, że fundamenty tego systemu sięgają rozwiązań wymyślonych dziesięć lat temu i podpierają się starym patentem „US7892474B2” na technologię DLP, obejmującą „ciągły proces generowania trójwymiarowego obiektu”.

EnvisionTEC posiada obecnie 143 patenty i większość z nich jest związanych z procesem separacji warstw w technologii żywic światłoutwardzalnych. Nie jest to też pierwszy przypadek, gdy EnvisionTEC wygrywa spory patentowe na terenie Niemiec – w 2001 r. firma ochroniła w ten sposób swoją technologię wokół tworzenia „oddzielnych warstw między płaską płytą podstawową a warstwami utwardzonego polimeru” pod numerem patentowym „DE10119817A1”.

Teraz zgodnie z orzeczeniem niemieckiego sądu, do czasu rozstrzygnięcia sporu, SprintRay nie może sprzedawać, importować, używać ani przechowywać w Niemczech jakichkolwiek produktów, które rzekomo naruszają patenty Desktop Metal / EnvisionTEC. SprintRay to amerykańska spółka produkująca drukarki 3D dla branży protetycznej, należąca do chińskiego SoonSer – producenta fotopolimerowych drukarek 3D Mars i ceramicznych CeraRay.

Źródło: www.desktopmetal.com
Grafika przewodnia: www.pixabay.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like