Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projekt, współtwórca gry „Wiedźmin”, a prywatnie brat Adama Kicińskiego – obecnego prezesa spółki, został inwestorem w spółce Polbionica, pracującej nad rozwojem tzw. bionicznej trzustki – aplikacji medycznej drukowanej z komórek na biodrukarkach 3D. Twórcą i prezesem spółki jest profesor Michał Wszoła – czołowy transplantolog w obszarze przeszczepów trzustki i pionier prac naukowo-badawczych w wykorzystaniu technologii biodruku 3D w Polsce.

Polbionica jest spółką powstałą w 2019 r. na fundamentach kierowanej przez Michała Wszołę warszawskiej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, która od kilku lat realizuje projekt biodruku rusztowania (scaffoldu) bionicznej trzustki w technologii biodruku 3D. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki „szytej na miarę” z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko jej odrzutu. Innowacyjność bionicznej trzustki polega na zastosowaniu unikalnego składu biotuszu, zawierającego żywe komórki i wyspy trzustkowe. Udziałowcem Polbionica jest również Centrum Medyczne Medispace.

Działalność Polbionica rozwija się w trzech obszarach: prace naukowo-badawcze nad wdrożeniem bionicznej trzustki do badań klinicznych z udziałem pacjentów, komercjalizacja innych technologii biodruku 3D, nad którymi spółka pracuje, w tym produkcja i sprzedaż własnych biotuszy oraz rozwojem medycyny regeneracyjnej i farmakologii. Firma prowadzi rozmowy z kilkoma koncernami farmaceutycznymi w sprawie testowania leków na biodrukowanych modelach tkankowych i ma w planach rozpoczęcie współpracy komercyjnej w przeciągu najbliższego roku.

Równocześnie profesor Wszoła deklaruje, że do 2023 roku uda się wprowadzić bioniczną trzustkę 3D do powszechnego wykorzystania u ludzi.

Źródło: www.300gospodarka.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like