Amerykańska firma Formlabs – twórca pierwszej niskobudżetowej drukarki 3D drukującej z żywicy światłoutwardzalnej w technologii SLA (żywica utwardzana światłem lasera) The Form 1, od tego roku bardzo aktywnie poszerza zakres swojej działalności na inne rejony świata. 16 marca informowałem, iż Formlabs uruchomiło swoje biuro handlowe w Europie, nawiązując ścisłą współpracę z czołowym niemieckim dystrybutorem drukarek 3D – iGo3D. W konsekwencji drukarki 3D tej firmy trafiły do Polski za pośrednictwem iGo3D Polska. Teraz Formlabs ogłasza, iż do jej szeregów dołączył współzałożyciel iGo3D -Michael Sorkin.

Sorkin założył iGo3D w 2013 roku, rozwijając go wspólnie z pozostałymi wspólnikami do firmy zatrudniającej 50 osób i posiadającej 3 oddziały zagraniczne w Holandii, Polsce i Rosji. CEO Formlabs – Maxim Lebovsky, wierzy iż doświadczenie Sorkina w budowie skutecznych struktur dystrybucyjnych w Europie pozwoli na szybki i dynamiczny rozwój sprzedaży The Form 1+ na Starym Kontynencie.

The Form 1+ to jedna z najbardziej znanych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych na świecie. Swój rozgłos zyskała spektakularną kampanią na Kickstarterze z 2012 roku, gdzie zdobyła 2,9 mln $ dofinansowania. Później twórcy drukarki 3D – Formlabs borykali się z problemami natury patentowej z 3D Systems (kwestia łamania patentów na technologię SLA, z której korzysta The Form 1+), ale z końcem zeszłego roku wszystkie sporne kwestie zostały wyjaśnione w ramach ugody pomiędzy firmami. Teraz Formlabs stopniowo rozwija swoją sieć dystrybucyjną na kolejne regiony świata, dzięki czemu nareszcie wzrośnie dostępność tych urządzeń (do zeszłego roku, The Form 1+ można było zakupić wyłącznie z poziomu oficjalnej strony producenta).

The Form 1+ posiada dość duży jak na tą technologię druku 3D obszar roboczy, na poziomie 12,5 x 12,5 x 16,5 cm oraz możliwość drukowania na warstwie o minimalnej wysokości na poziomie 25 mikronów (0,025 mm).

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News