Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Wulfnor wychodzi z undergroundu, czyli Hbot3D, Sunbeam 2.0 i 3D Printers sp. z.o.o.

Źródło: www.3d-printers.pl

Arek Śpiewak znany szerzej jako Wulfnor, to czołowy przedstawiciel społeczności RepRap w Polsce. Twórca Aluminus Tridenta, elektroniki Sunbeam oraz członek zespołu projektowego Smoothieware, przez cały okres swojej dotychczasowej aktywności był mocno związany z ruchem open-source i środowiskiem hakerskim. 

Niezależenie od tego, dziś możemy oficjalnie poinformować, iż Arek rozpoczyna działalność komercyjną. Niespełna kilka godzin temu została uruchomiona oficjalna strona internetowa jego Spółki, gdzie m.in. możemy po raz pierwszy zobaczyć jego słynnego Hbota w finalnej wersji.

Hbot3D to jedna z najbardziej oczekiwanych drukarek 3D na rynku polskim. Na jej temat było głośno jeszcze zanim Arek zaprezentował ją po raz pierwszy podczas I edycji Dnia Druku 3D w Kielcach. Teraz jego urządzenie jest już ostatecznie skończone, przetestowane i gotowe do pracy. Nie jest znana oficjalna cena, jednakże możemy już podać oficjalną specyfikację techniczną:

Źródło: www.3d-printers.pl

Więcej szczegółowych danych znajdziecie na oficjalnej stronie 3D Printers. To co wyróżnia Hbota spośród innych tego typu konstrukcji to przede wszystkim elektronika. Sunbeam 2.0 rev. B to jedna z pierwszych elektronik opartych na 32-bitowym mikrokontrolerze i używa firmware`u Smoothieware. Sunbeam to klasa sama w sobie, elektronika była do tej pory wykorzystywana w starszych drukarkach 3D Unique Design oraz obecnych ZMorph`ach. Sunbeam w najnowszej wersji będzie można zamówić ze strony 3D Printers niezależnie od zakupu drukarki Hbot3D.

Źródło: www.3d-printers.pl

Oprócz elektroniki, Hbot to duża konstrukcja o dużym obszarze roboczym. 30 x 30 x 30 cm w zamkniętej komorze gwarantuje wydruki wysokiej jakości, o czym mieliśmy okazję przekonać się na własne oczy, podczas obydwu edycji Dnia Druku 3D w Kielcach, gdzie Arek prezentował je wraz ze swoimi urządzeniami.

Otwarcie przez Arka Spółki jest równocześnie swego rodzaju symboliczne, jeśli chodzi o rozwój branży, ponieważ jest on ostatnim przedstawicielem pionierów technologii RepRap w Polsce, który zdecydował się na ten krok. Pozostali, jak Przemek Jaworski, Krzysztof Dymianiuk, Michał Liberda, Bartek Barłowski czy Jacek Dziedzic prowadzą już firmy od dłuższego czasu, bądź uruchomili je w tym roku. Kończy się zatem okres przygody i zabawy drukarkami 3D, a zaczyna poważny biznes. Branża dojrzewa i się coraz bardziej kształtuje.

Ja od siebie dodam tylko, że warto zwrócić uwagę na kapitał zakładowy Spółki Arka – to nie jest drobna, jednoosobowa firemka. Nie zgadzasz się z tym – napisz na jaką kwotę została dokapitalizowana twoja firma…?

Exit mobile version