Technologia druku 3D pozwala nam nie tylko tworzyć przepiękne przedmioty, czy nawet dzieła sztuki, ale również bardziej użytkowe przedmioty. Jeśli naszą pasją jest elektronika lub majsterkowanie to druk 3D pozwala nam na Tworzenie różnego rodzaju obudów do urządzeń, które własnoręcznie zbudowaliśmy. Nie ważne czy jest to obudowa do Raspberry Pi, która możemy zamontować na ścianie, czy multimetr. Wszystko to będziemy wstanie wykonać na drukarce 3D. zamiast korzystać z bardziej tradycyjnych metod. Jednym z takich projektów jest drukowany licznik Geigera, który powstał na drukarce 3D.

Licznik Geigera-Mullera potocznie zwany „Licznikiem Geigera” specjalne urządzenie do wykrywania promieniowania jonizującego. Licznik Geigera-Mullera zależnie od budowy potrafi wykrywać promieniowanie Alfa, Beta oraz promieniowanie rentgenowskie. Oczywiście takie urządzenie możemy zbudować samodzielnie.

Jednym z takich projektów „Licznika DIY” jest projekt stworzony przez utalentowanego konstruktora Conrada Farnsworth’a. Swój projekt oparł o elektronikę dostępną w sklepie SparkFun. Całkowity koszt projektu to 200 dolarów. Koszt może wydać się wysoki, ale warto pamiętać iż cena najtańszego licznika dostępnego w sklepach to ok 350 dolarów.

Minusem, całej konstrukcji jest brak głośnika, z którego powinny wydawać się charakterystyczne „trzaski” jak ma to miejsce w licznikach analogowych. Części potrzebne do jego zbudowania zostały zaprojektowane w programie SolidWorks. Wydrukowane zostały na drukarce 3D Ultimaker 2. Zajeło to ok 12 godzin. Wszystkie pliki .stl potrzebne do wydrukowania obudowy licznika zostały udostępnione w serwisie Thingiverse.

Projekt Conrada jest jednym z wielu podobnych projektów urządzeń, które dzięki drukowi 3D możemy samodzielnie zbudować. Projekt ten powinien zainteresować, nie tylko elektroników i konstruktorów, ale również wszystkich miłośników serii Fallout czy Stalker. Umiejętność budowania podobnych urządzeń może nam się w przyszłości przydać. A nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli jej użyć…

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D