Ten temat nie jest żadną nowością – użytkownicy forum Zortraxa znają go co najmniej od grudnia zeszłego roku. Niemniej jednak przeszedł on nieco bez echa, a ja uznałem, że w gruncie rzeczy można by coś w końcu o nim napisać…? Zortrax opublikował na swoim forum zdjęcia urządzenia, które najprawdopodobniej jest nowym modelem następcy popularnego M200. Poza zdjęciami wiadomo niewiele – nie ma ani specyfikacji technicznej, ani ceny, ani potwierdzenia, iż jest to właśnie oficjalna drukarka 3D firmy. Jakkolwiek urządzenie prezentuje się fantastycznie i wydaje się, że jest na co czekać…

Na pierwszym zdjęciu (z komputerem) prezentowany jest jeden z prototypów. Obudowa ma wyraźne ślady bycia drukowaną na drukarce 3D. Drugie zdjęcie to już gotowy egzemplarz, z obudową wykonaną na wtryskarkach. Nowy Zortrax ma w pełni zamkniętą komorę roboczą oraz zamknięty pojemnik na filament. Gabaryty urządzenia są mniejsze od obecnej wersji drukarki 3D, co każe przypuszczać, iż mamy do czynienia z zapowiadaną w zeszłym roku wersją mini – M120. Ciekawostką jest przedmiot leżący obok, wyglądający jak Zortraxowa wersja smart-extrudera nowych Replicatorów MakerBota.

W zeszłorocznej relacji Spidersweb z otwarcia salonu Zortraxa w Krakowie pojawił się poniższy slajd z prezentacji, pokazujący plany firmy związane z wypuszczeniem na rynek nowych urządzeń. Wersja mini jest oznaczona jako “PRODUKCJA” i pokrywa się z tym co widać na opublikowanych na forum zdjęciach. Można zatem założyć z dużym prawdopodobieństwem, iż M120 będzie wyglądać właśnie w ten sposób.

Premiera nowej, małej drukarki 3D Zortraxa jest wstępnie zapowiadana na wiosnę tego roku, podczas gdy dwa kolejne urządzenia na połowę (czerwiec / lipiec 2015).

Źródło: www.forum.zortrax.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować